Külföld
„Amit látunk, csak a jéghegy csúcsa”
David Davies: Nagy-Britannia hibát követett el, amikor nem várta el a bevándorlóktól, hogy elfogadják a brit szokásokat

– Mit gondol a magyar kormány migrációs politikájáról?
– A magyar hozzáállás helyes, hiszen joguk van meghatározni, hogy ki jöhet be a határon. A kormánynak kerítést is van joga építeni, így tett Nagy-Britannia is Calais kikötőjénél. Most voltam a bicskei táborban, kiváló körülményeket találtam. Amikor Calais-ban jártam, harmadik világbeli állapotokkal találkoztam, szégyenletes volt. Nagy-Britanniából nézve egyébként sem fair kritizálni Magyarországot, hiszen minket földrajzi okok miatt nem igazán szálltak meg a történelemben, a magyaroknak viszont sok ilyen tapasztalatuk van, nem lehet magától értetődő biztonságérzetük.
– A brit sajtóban is rengeteg kritikával illették a magyar rendőrség fellépését Röszkén. Igazat ad nekik?
– Kilenc évig voltam önkéntes rendőr, a rendőrségnek minden joga megvan ahhoz, hogy megvédje magát, ha kövekkel dobálják. A reakciójuk megfelelő és arányos volt. Röszkénél is voltak hangosbeszélős agitátorok, amikor Calais-ban voltam, sok nyomát láttam szélsőséges szervezeteknek, tele volt a „dzsungeltábor” a posztereikkel, pontos instrukciókkal, hogy milyen történetet kell előadni, amikor menedékkérelmet adnak be. Politikai célokra használják fel a migránsokat.
– Látja alapját Orbán Viktor azon véleményének, hogy nem akarjuk megismételni a multikulturális kísérletüket?
– A multikulturalizmus sok mindent jelenthet. Egyértelmű, hogy nincsen semmi bajunk senkivel sem a bőrszíne, származása, vallása miatt. Viszont hibát követtünk el annak idején, amikor nem vártuk el a bevándorlóktól, hogy megtanuljanak angolul, elfogadják a brit szokásokat, a brit életmódot. Nem szabad párhuzamos társadalmaknak kialakulniuk. Óriási kihívással nézünk most szembe, Nagy-Britanniában ma is vannak kényszerházasságok, becsületgyilkosságok, női körülmetélés. Sokan nem mertek bármit is tenni, mert attól félnek, rasszistának nevezik őket.
– Így volt Rotherhamben is?
– Ami ott történt, szégyen. A hatóság azért nem nyomozott ki rendesen egy gyermekmolesztálási botrányt, mert félt a rasszizmus bélyegétől. A bűncselekményeket az ottani ázsiai kisebbségnek csak egy kis része követte el, a többségük elítélte.
– Mennyiben befolyásolja az európai migrációs válság a Nagy-Britannia uniós tagságáról szóló népszavazást?
– Nagy hatással lesz rá. Már így is sok a szkepticizmus, sokan érzik úgy, hogy az unió nem képviseli az érdekeiket. Az Európai Bizottság tagjaira nem szavazhatott senki, az EP-képviselőknek meg úgy látszik, nincs túl sok befolyásuk az uniós szabályokra. Az csak rátesz erre egy lapáttal, hogy az EU nem képes reagálni a válságra.
– Látja esélyét annak, hogy David Cameron kormányfőnek sikerül jó megállapodást kötnie az unióval?
– A miniszterelnök úgy akar hazatérni, hogy azt mondja: itt van egy jó kompromisszum, maradjunk az EU-ban. Tartok tőle azonban, hogy nem figyelnek rá, nem hiszem, hogy Brüsszelben tényleg felfogják, milyen közel áll Nagy-Britannia a kilépéshez. Nagyon remélem ugyanakkor, hogy sikerülni fog neki.
– Van forgatókönyv a kilépésre?
– Nehéz megmondani, hogy mi fog történni, de néhány félelmet azért eloszlatnék. Nem fogjuk azonnal eltépni a szerződéseinket és kidobni az embereket Nagy-Britanniából. Ha az igenek győznek, akkor is öt évbe telhet, mire valóban kilépünk, addig pedig újratárgyaljuk a kereskedelmi megállapodásainkat, hogy hasonló helyzetbe kerüljünk, mint Svájc. Semmi drasztikus nem lesz.
– Hogyan reagálhat Skócia? Úgy tudni, ők maradnának az EU-ban.
- Valószínűleg felhasználnák a lehetőséget egy újabb függetlenségi referendumra. Nagy kérdés, hogy ha a szakadás mellett döntenek, akkor milyen valutát használnának majd, hiszen az eurózónához nem akarnak csatlakozni.
– Európai politikusok egy része szerint vissza kellene térni az unió korábbi állapotához, lát ebben fantáziát?
– Támogatom, hogy az unió inkább kereskedelmi szövetség legyen, mint európai egyesült államok. A britek annak idején szabad kereskedelmi övezetre mondtak igent, senki sem szólt nekik arról, hogy ebből föderális európai állam lesz.
– Átmegy az uniós intézményrendszer a migrációs „teszten”?
– Aligha, mivel az uniós vezetőknek, bürokratáknak az ösztöneikben van a politikai korrektség, nem értik, hogy mit jelent, ha ekkora tömegek jönnek be Európába. Orbán Viktor javaslata a görög határ uniós védelmére teljesen ésszerű, Brüsszel viszont következetesen visszadobja az ésszerű javaslatokat. A homokba dugják a fejüket. Németország súlyosbítja a problémát, hiszen gyakorlatilag meghívót küldtek az embereknek.Calais-ban is a migránsok többsége fiatal férfi, akik magukkal akarják majd hozni a családjukat, szüleiket is. Amit most látunk, semmi ahhoz képest, amivel később kell szembenéznünk.
„Amit látunk, csak a jéghegy csúcsa”David Davies: Nagy-Britannia hibát követett el, amikor nem várta el a bevándorlókt...
Posted by Magyar Hírlap on 2015. szeptember 24.