Külföld

Álhír lehetett a chemnitzi hajtóvadászat

Célzottan hamis információk jelenhettek meg a szászországi városban történtekről a német nemzetbiztonsági szolgálat elnöke szerint, akinek többen a távozását sürgetik

Osztja a szélsőjobboldali hajtóvadászatokkal kapcsolatos kételyeket a német nemzetbiztonsági szolgálat vezetője. Emiatt több bírálat is érte Hans-Georg Maaßen, a belügyminiszter viszont közölte, hogy töretlen a bizalma iránta.

Líbia 20180908
Életkép Líbiából: Németországban már nem látják olyan szívesen őket (Fotó: Reuters - Hani Amara)

Kételkedik a német szövetségi alkotmányvédelmi hivatal (BfV) abban, hogy valóban hajtóvadászat zajlott külföldiek ellen Chemnitzben augusztus végén egy gyilkosság után, amellyel Németországba menedékkérőként érkezett embereket gyanúsítanak – írta meg az MTI. Hans-Georg Maaßen, a BfV elnöke a Bild című német napilap pénteki számában beszélt erről, ahol hozzátette: „az alkotmányvédelemnek nincsenek megbízható információi arról, hogy történtek ilyen hajtóvadászatok”. A nemzetbiztonsági szolgálat vezetője szerint „jó okok szólnak amellett, hogy célzottan hamis információról van szó, amely valószínűleg azt szolgálja, hogy elterelje a nyilvánosság figyelmét a chemnitzi gyilkosságról”.

A hajtóvadászatról szóló médiabeszámolók a szászországi város központjában augusztus 26-án tartott, nem bejelentett tüntetésen történtekre vonatkoznak, amelyek jellemzésére Angela Merkel kancellár és szóvivője, Steffen Seibert is használta a hajtóvadászat kifejezést.

Seibert pénteki berlini tájékoztatóján kitérő választ adott arra a kérdésre, hogy Merkel szerint le kell-e mondania a szavait megkérdőjelező nemzetbiztonsági vezetőnek. A Bild szerint a kancellár vezette Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a testvérpárt bajor Keresztényszociális Unió (CSU) soraiban is elégedetlenséget váltott ki chemnitzi eset kormányzati kezelése. Merkel mindenesetre a védelmébe vette szóvivőjét. A CDU/CSU-val kormányzó szociáldemokraták (SPD) részéről pénteken Hans-Georg Maaßen és Horst Seehofer szövetségi belügyminisztert is bírálták. Ralf Stegner, a párt egyik alelnöke kijelentette, hogy a BfV elnökének az alkotmányt, és nem „a demokrácia szélsőjobboldali ellenségeit” kellene védenie, a belügyminiszternek pedig menesztenie kell Maassent. A BfV vezetőjének távozását sürgetik az ellenzéki Zöldek és a Die Linke részéről is, Horst Seehofer ugyanakkor kijelentette, hogy töretlen a bizalma iránta.

Egy csütörtökön ismertetett felmérés szerint Németország keleti és nyugati tartományai megosztottak abban a kérdésben, hogy mennyire elégedettek a szövetségi kormány bevándorláspolitikájával. A Deutsche Welle által ismertetett felmérés szerint e tekintetben a keleti tartományokban a lakosság 66, a nyugatiakban 46 százaléka véli úgy, hogy a kabinet nem veszi elég komolyan a migráció kérdését.


Röviden

Központi szerepet kell vállalnia az Európai Uniónak Líbia jövőjének alakításában – mondta tegnap Brüsszelben Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke. Hozzátette: ellenkező esetben az irányítás más országok, pél­dául Oroszország vagy Egyiptom kezébe kerülhet. Véleménye szerint egy stabil líbiai kormány nélkül nehéz lesz az onnan érkező migrációs hullám kezelése.

Sztrájkot hirdettek a leszboszi Mória menekülttábor alkalmazottai pénteken a táborban uralkodó túlzsúfoltság miatt – jelentette az AFP. Az eredetileg 3100 főre tervezett menekülttáborban jelenleg 8388-an élnek.

A hatóságok közlése szerint megtaláltak pénteken 17-et az olasz parti őrség Diciotti nevű hajóján Olaszországba érkezett, majd az olasz püspöki kar gondozásából eltűnt migránsok mintegy ötven fős csoportjából. A menedékkérőket a „Baobab Experience” önkéntes jogvédő szervezet egyik létesítményében találták, majd azonosításra bekísérték egy rendőrőrsre.