Külföld

A szoros visegrádi együttműködés Magyarország érdeke

Egyedülálló integrációs formát alkotunk Európában Szijjártó Péter szerint

Egy sor európai kérdésben nem született volna számunkra kedvező döntés a visegrádi együttműködés nélkül – hangsúlyozta Szijjártó Péter egy nyári egyetem megnyitóján.

Szijjártó 20150707
Antall Józsefné, Szijjártó Péter és Frank Spengler: Egységben a siker (Fotó: Varga Imre)

Kezdetét vette az Antall József Tudásközpont idén harmadszorra megrendezett nyári egyeteme, ahol a visegrádi, a nyugat-balkáni és a keleti partnerségi országokból érkezett diákok tanulnak a V4-es és a nyugat-balkáni államok együttműködéséről. Az esemény az idén a délszláv háborúnak véget vető daytoni békeszerződés huszadik évfordulójának is emléket állít.

A tegnapi megnyitón Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter elmondta: minden közép-európai országnak érdeke a szoros visegrádi együttműködés. „Magyarország szempontjából is rendkívül fontos, ugyanis a visegrádi országok csak akkor felelhetnek meg a kihívásoknak, ha fenntartják mostani szoros együttműködésüket” – hangsúlyozta. A tárcavezető kiemelte: „azok, akik huszonöt évvel ezelőtt elindították a visegrádi együttműködést, nagy érdemeket szereztek” – tette hozzá a nyári egyetem egyik fővédnöke. „A visegrádi országok – Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia – kooperációja egyedülálló integrációs forma az Európai Unión belül” – hangsúlyozta. „Nagyon súlyos kihívások érik Európát, és a visegrádi együttműködésnek nagy szerepe van abban, hogy a közép-európai államok sikerrel meg tudnak felelni ezeknek” – mondta Szijjártó.

A miniszter a visegrádi országok előtti kihívásként említette az energiabiztonság megteremtését, az EU bővítésének és a keleti partnerség kezdeményezésének a támogatását, az ukrajnai helyzet békés rendezését, hogy Ukrajna erős és stabil legyen, valamint az illegális bevándorlási nyomás kezelését. Utóbbival kapcsolatban megjegyezte: idén már csaknem 72 ezer illegális bevándorló lépte át Magyarország határát, ez a szám több, mint bármely más uniós tagállam esetében. Ebben a helyzetben a visegrádi partnerek szolidaritásukról és segítségükről biztosították Magyarországot.

Senki nem számított arra, hogy a hidegháború lezárulta után összecsapások törnek ki a Balkánon, így a nemzetközi közösséget teljesen váratlanul érte a harcok kirobbanása – emlékeztetett az Egyesült Államok külügyminisztériumának volt európai és kanadai ügyekért felelős helyettes államtitkára, John C. Kornblum. Mint mondta, a Clinton-kormányzat, amely éppen az öbölháború lezárásán és egy egészségügyi reformon dolgozott, arra számított, hogy a problémás ügyeket Európára hagyhatja.

A nyári egyetem megnyitóján részt vett Frank Spengler, a Konrad Adenauer Alapítvány magyarországi képviseletének vezetője is.