Külföld

A szíriai kormányerők klórgázt vetettek be

Damaszkusz tagadja a vádakat

A szíriai kormányerők klórgázt vetettek be hétfőn hajnalban egy olyan város bombázása során, amely felkelőcsoportok kezén van Damaszkusz közelében, és a támadás következtében legalább 13 civil légzéskárosodást szenvedett - állítja egy mentőszervezet és egy aktivistahálózat.

A szíriai hadsereg és a kormány a háború kezdete óta következetesen tagadja, hogy bárhol, bármikor bármilyen vegyi fegyvert bevetett volna.
A Fehér Sisak nevű mentőszervezet és az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) közölte, hogy a Dúma városban történt klórtámadás 13 civil áldozata között nők és gyerekek is vannak.

Damaszkusz keleti peremkerülete, Kelet-Gúta 2013 óra van felkelők kezén, és mintegy 400 ezer civil él ott nagyon nehéz körülmények között, a kormányerők ostroma alatt. Kelet-Gúta maradt mára a felkelők egyetlen jelentős fellegvára a főváros közelében.

A terület egészségügyi hatóságai hétfőn elismerték: "egyes sebesültek tünetei arra utalnak, hogy klórgázt lélegeztek be, és ők maguk is azt mondták: klórszagot éreztek".
 Az OSDH azt állítja, hogy a kormányerők a múlt héten is bevetettek valamilyen gázt Kelet-Gútában.

A nap folyamán a szíriai állami televízió a damaszkuszi rendőrségre hivatkozva jelentette, hogy legalább öt ember meghalt és nyolc megsebesült a főváros két negyede ellen kelet-gútai lázadók által aknavetőkkel végrehajtott támadásban. A rendőrségi közlemény szerint a halálos áldozatok száma tovább növekedhet, mivel több sebesült állapota válságos. Az OSDH ezzel szemben kilenc halálos áldozatról számolt be.

Az ENSZ és a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) az utóbbi két évben elvégzett közös vizsgálata eredményeképpen megállapította, hogy a szíriai kormány vetett be fegyverként szarin- és klórgázt a háborúban, illetve az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet mustárgázt használt bizonyos esetekben.