Külföld

A liberálisoknak már van tervük Fico ellen

Összesen háromezren tüntettek Szlovákia-szerte, miután a szélsőjobboldali Marián Kotleba pártja bejutott a parlamentbe

Robert Fico szlovák miniszterelnök még nem kezdte meg a koalíciós tárgyalásokat, de az ellenzéki liberálisok vezetője máris a saját kabinetjét tervezi.

Amikor Andrej Kiska szlovák államfő hétfőn bejelentette, hogy a választásokat megnyerő Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) elnökét, Robert Ficót bízza meg a kormányalakítással, a második legjobb eredményt elért liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke, Richard Sulík még az egyedüli helyes döntésnek nevezte a kormányfő újbóli megbízatását. Tegnap azonban már elébe ment a brüsszeli tartózkodása miatt formálisan csak ma megbízott Fico tárgyalásainak, és kijelentette: hat pártból álló, nyolcvanhét képviselői mandátumos koalíciót tudna alakítani. Sulík a mai találkozóra a populista Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) mozgalom, a jobboldali Szlovák Nemzeti Párt (SNS), a magát jobbközép pártként pozicionáló Háló (Siet), a Most-Híd szlovák-magyar vegyes párt, illetve a Boris Kollár vállalkozó által csak tavaly novemberben megalakított, politikailag meghatározhatatlan Család vagyunk (Sme rodina) csoportosulás vezetőit hívta meg. A szélsőjobboldali Marián Kotleba pártját nem. Sulík kedden újságírók előtt annak a nézetének adott hangot, amely szerint van esély arra, hogy a jobboldali pártok „ésszerű kompromisszumot” kössenek az országban uralkodó viszonyok javítása érdekében. Az SaS elnöke rámutatott: kezdeményezésével nem vonja kétségbe Robert Fico kormányalakítási megbízatását, amennyiben a leköszönő kormányfő új kormányt tud alakítani, ő azt elfogadja. Megjegyezte: az előre hozott választásokat elutasítja, azt a választókkal szembeni arroganciaként értékelné.

Tüntetések voltak hétfőn este több szlovákiai városban a neonáci ideológia térnyerésének veszélye ellen, mi­után bejutott a parlamentbe a szombati választáson a Marián Kotleba vezette szélsőjobboldali Mi Szlovákiánk-Néppárt (LS-NS). A szervezők szerint a tiltakozásokon háromezren vettek részt, a legnagyobb demonstráció a fővárosban, Pozsonyban volt.

Berényi József, a Magyar Közösség Pártjának (MKP) elnöke hétfőn a felvidéki magyar párt elnökségének pozsonyi ülésén bejelentette lemondását. A döntést a testület tudomásul vette, így az hatályos. „Mivel nem sikerült a parlamenti küszöb átlépése, tájékoztattam az elnökséget arról, hogy lemondok pártelnöki tisztségemről” - mondta az MTI-nek Berényi József.


2 perces interjú: Bárdos Gyula, az MKP elnökségi tagja

– A Magyar Közösség Pártja éppen a küszöb alatt maradt, és a Most-Híd is rosszabb eredménnyel jutott be a parlamentbe, mint korábban. Minek tudható ez be?

– A választási eredmény rossz az országnak, Dél-Szlovákiának és a lehető legrosszabb a felvidéki magyarságnak. Óriási hibának bizonyult, hogy a Most-Híd nem volt hajlandó közös listát állítani. Csak a „kis összefogás” listáját tudtunk felállítani, amelyen pártonkívüliek, civilek, fiatalok, aktivisták is szerepeltek. A felvidéki magyarság „lábbal szavazott”, jelentős részük nem vett részt a választáson, mert összefogást vártak, nem két párt közül akartak választani. Az MKP eredménye nem nevezhető kudarcnak, de sikernek sem. A Most-Hídnál nagyobb a veszteség, nagyon kevés képviselőjük van. Az összefogás hiánya mellett a Most-Híd legnagyobb hibája az volt, hogy nem határolódott el Robert Fico pártjától, ez is hozzájárult a gyenge szerepléshez. Mindössze hét képviselőjük van, valamint másik listán szerepel még két magyar a százötven fős törvényhozásban – egyértelmű, hogy a jelenlegi felállásban a valós magyar érdekképviselet csak illúzió.

– Hogyan tovább?

– Az MKP kész együttműködni a Most-Híddal, hogy a következő megmérettetésen ne kelljen a választókat a mostanihoz hasonló helyzetbe hozni. Az elsődleges cél az, hogy legyen magyar érdekképviselet. Ennek érdekében a párt elkezdte a teljes tisztújítást.

– A parlamentben patthelyzet van. Mire számít a kormányalakítást illetően?

– Látható az elégedetlenség a Fico-kabinettel szemben, egyebek mellett a korrupció elhatalmasodása miatt is, óriási visszaesés a mostani eredményük. A jobboldal nem tudott profitálni ebből, a korábbi parlamenti ellenzéki pártok leszerepeltek. Mivel a jobboldal nem tudott alternatívát mutatni, a protestpártok értek el jó eredményt. Nagyon fontos lenne, hogy a magyar erők végre közös listába tömörüljenek, hogy felkészülten várja a felvidéki magyarság a következő megmérettetést – jó esély van rá, hogy előre hozott választások lesznek, azaz nincs idő késlekedni. Az a legfontosabb, hogy nem pártokban, hanem közösségben kell gondolkodni.