Külföld

A kirekesztés ellen tüntettek

Párttársai kritizálták Angela Merkel kancellár megjegyzését az iszlámról

„Németországban nincs helye az idegengyűlöletnek, a rasszizmusnak és a szélsőségességnek” – mondta Angela Merkel kedden.

Brandenburgi Kapu 20150114
Németország vezetői és muszlim szervezetek demonstrációja a Brandenburgi Kapunál (Fotó: Reuters - Fabrizio Bensch)

A német kancellár szerint a lakosság bármely csoportjának kirekesztése a vallása vagy származása miatt „nem egyeztethető össze az alaptörvényben garantált értékekkel, és emberileg megvetendő”. Angela Merkel szerint „minden eszközzel fel kell lépni az intoleranciával és az erőszakkal szemben”. Thomas de Maiziere belügyminiszter a szélsőséges iszlamizmus elleni küzdelemre szólította fel a németországi muszlimokat, mint mondta, tenniük kell azért, hogy a fiatalok ne kerüljenek a szalafisták - a radikális iszlamizmus Németországban legerősebb irányzata – befolyása alá, és a mecsetekben ne uszítsanak gyűlöletre.

A szociáldemokratákkal koalícióban kormányzó konzervatív CDU több tekintélyes képviselője is bírálta Merkelt, amiért hétfőn Ahmet Davutoglu török kormányfővel közös sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy az iszlám Németország része. Ez a kijelentés „vajon a radikális iszlamizmusra, a szalafizmusra és a saríára is vonatkozik?” – tette fel a kérdést egy tévéműsorban Wolfgang Bosbach, a CDU vezető belügyi szakpolitikusa. Julia Klöckner, a CDU egyik alelnöke pedig úgy vélekedett, a muszlimok valóban Németország részét alkotják, „de országunk kultúrája keresztény–zsidó gyökerű”. Német muszlim szervezetek kezdeményezésére tegnap este nagyszabású demonstrációt tartottak Berlinben, a rendezvényen több párt mellett részt vett Angela Merkel kancellár és Joachim Gauck államfő is.

A Németország-szerte az iszla-mizáció ellen tüntető Pegida-mozgalomról beszélt a Kronénak eközben Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter, aki szerint nem mindenki szélsőjobboldali, aki részt vesz a mozgalom tüntetésein. Mint mondta, az emberek félelmeit komolyan kell venni. Werner Faymann osztrák kancellár eközben felvetette egy szaúdi társalapítású, bécsi vallásközi központ bezárását, amely nem emelte fel a szavát egy szaúd-arábiai blogger bebörtönzése és megkorbácsoltatása ellen.