Külföld
A kínai elnök békés megoldást sürget
Japán Patriot rakétavédelmi rendszert telepít
A múlt hét végén is tovább folytatódott – az egyelőre még csak – szópárbaj Washington és Phenjan között. Donald Trump amerikai elnök pénteki sajtótájékoztatóján ismét, aznap már másodszor, figyelmeztette az ázsiai kommunista országot. Megismételte, hogy az amerikai hadsereg valóban „csőre töltve”, készen áll, és kifejezte abbéli reményét, hogy korábbi szavainak súlyát Észak-Korea „teljes mértékben felfogja”. Hangsúlyozta, hogy „ha bármi történik Guam szigetén, akkor nagyon nagy baj lesz Észak-Koreában”. Trump egyúttal megnyugtatta a Guam szigetén élőket. „Érzem, hogy biztonságban lesznek” – mondta a csendes-óceáni sziget lakóinak aggodalmaira utalva.
A sajtótájékoztatót követően az amerikai elnök telefonbeszélgetést folytatott Hszi Csin-ping kínai elnökkel. Ennek során a CCTV kínai állami televízió híradása szerint a kínai elnök az észak-koreai kérdés békés megoldását sürgette. „Az érintett feleknek önmérsékletet kell tanúsítaniuk, és kerülniük kell a Koreai-félszigeten tapasztalható feszültséget tovább szító szavakat és tetteket” – mondta Hszi. A pekingi politikus szerint az észak-koreai nukleáris kérdést tárgyalásos úton kell megoldani, és Kína a kölcsönös tisztelet alapján kész együttműködni az Egyesült Államokkal. A Fehér Ház közleménye szerint a telefonbeszélgetés során mindkét vezető jelezte: támogatja a Koreai-félsziget denuklearizációját, és felszólítják Észak-Koreát, hogy „hagyjon fel a feszültségkeltéssel”.
Miután Észak-Korea a múlt héten rakétatámadással fenyegette meg Guam szigetét, Japán szombaton megkezdte Patriot rakétavédelmi rendszerének telepítését – derült ki az NHK japán köztelevízión sugárzott felvételekből. A telepítéseket a szigetország Simane, Hirosima, Kócsi és Ehime prefektúráiban kezdték meg, amelyek fölött – Phenjan fenyegetése szerint – átrepülnének a Guam felé tartó rakéták.
Hadgyakorlatot tartottak Tajvannál
A kínai légierő két katonai szállító repülőgépe repült át vasárnap a Tajvan és a Fülöp-szigetek közti Bashi-csatornán, majd Tajvan északi része és Japán felé folytatták az útjukat, ahol két további harci repülőgép csatlakozott hozzájuk – közölte a tajvani védelmi minisztérium. Ugyanezen az útvonalon már szombaton is tartottak hadgyakorlatot kínai harci gépek, a védelmi tárca szerint figyelemmel követték a gyakorlatokat, és riadalomra semmi ok. Peking folyamatosan napirenden tartja egy Tajvan elleni katonai művelet lehetőségét arra az esetre, ha a sziget – amelyet Kína saját részének tart – a formális függetlenség irányába tenne lépéseket. Kína nemrég nagyszabású katonai modernizációs programba kezdett, és az utóbbi időben egyre határozottabb hangnemben képviseli álláspontját a dél- és kelet-kínai-tengeri területi vitákban is.