Külföld

A kerítések ellen beszélt Macron

A francia államfő csaknem meghívót küldött a bevándorlóknak hét végi beszédében, amikor azt is elmondta, hogy a tömeges migráció korát éljük, ami ellen semmit sem lehet tenni

Veszélyes kijelentéseket tett Emmanuel Macron országjáró körútjának hét végi állomásán. A francia elnök elmondta, a migrációt elsősorban nem a határvédelem megerősítésével kell kezelni, emellett közölte, hogy a tömeges bevándorlás ellen semmit nem lehet tenni.

migrans
Tömegével érkeznek a migránsok Európa felé, Macron szerint ez természetes (Fotó: AFP/Federico Scoppa)

Bírálta a bevándorlásellenes kormányok migrációs politikáját Emmanuel Macron. A francia elnök a hétvégén a Nagy Vita elnevezésű országjáró körútjának legutóbbi állomásán, Évry-Courcouronnes-ban a Breitbart hírportál szerint azt mondta: „nem hunyhatunk szemet a bevándorlás jelensége felett”, de a „tömeges migráció korát éljük, ami ellen semmit sem lehet tenni”. Macron közölte, hogy nem hisz azokban az emberekben, akik falakat vagy kerítést építenek, „mert a falak egész egyszerűen nem oldanak meg semmit”. Szerinte a migrációt elsősorban nem a határvédelem megerősítésével kell kezelni.

Az államfő arra a kérdésre, hogy a francia állampolgársággal nem rendelkező migránsok is szavazhatnak-e a jövőben a választásokon, azt válaszolta, hogy inkább a francia állampolgárság megadásának folyamatát kellene könnyebbé tenni a bevándorlók számára.

Aggodalmát fejezte ki a Magyar Helsinki Bizottság az elmúlt évek során migrációval kapcsolatban elfogadott több magyar jogszabály negatív hatása miatt tegnap közölt tanulmányában. A dokumentum, amelyet több nemzetközi civil szervezet közös brüsszeli konferenciáján ismertettek, Magyarország mellett Olaszország, Görögország és Bulgária migrációval kapcsolatos intézkedéseit vizsgálta 2018-ban. 

A jelentéstevők az MTI szemléje szerint aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy a magyar jogszabályok a tizennégy év alatti, illetve felnőtt kísérő nélküli gyermekek kivételével lehetővé teszik, hogy minden menedékkérőt automatikusan tranzitzónákban helyezzenek el menedékjogi eljárás teljes időtartamára. Szerintük a szabályozás nem felel meg a nemzetközi egyezmények hatálya alá tartozó törvényi előírásoknak. Kijelentették, Magyarországnak a bevándorlókkal és a menedékkérőkkel kapcsolatos jogszabályait és intézkedéseit össz­hangba kell hoznia a nemzetközi megállapodásokkal. Többek között tartózkodnia kell a menedékkérők automatikus tranzitzónákba zárásától, és egyedi, eseti alapon kell értékelni az elzárás szükségességét. Csökkenteni kell a fogva tartás időszakát, és gondoskodni arról, hogy meghosszabbítása indokolt, szükséges és arányos legyen az egyén körülményeihez mérten – írták.


Röviden

A migráció kezeléséről, a terrorizmus leküzdéséről és a schengeni övezet jövőjéről is tanácskoznak az EU bel- és igazságügyi miniszterei ma kezdődő bukaresti informális találkozójukon. A bevándorlás tekintetében a román uniós elnökség a külső határok őrizetének erősítésére és a migránsok származási országaival történő együttműködés javítására helyezi a hangsúlyt.

Árvaházat és iskolát épít Szíriában Csehország – jelentette be tegnap Andrej Babis. A cseh kormányfő a közszolgálati Cseh Hírtelevíziónak nyilatkozva a menekültválsággal kapcsolatban aláhúzta: „meggyőződésem, hogy az embereknek ott kell segítséget nyújtani, ahol születtek”.

Húszmillió fát akar ültetni idén az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) Ugandában. Tegnapi közleményük szerint így ellensúlyoznák a menekültek erdőirtását a kelet-afrikai országban.