Külföld

„A hazánk, a gyerekeink, az unokáink jövője a tét”

A kötelező kvóta alapján Magyarországnak évi több mint tízezer bevándorlót kellene majd befogadnia, ezt nem akarhatjuk – hangsúlyozta lapunknak Szijjártó Péter

Hazánk biztonságát és szuverenitását is sérti az ENSZ migrációs javaslatcsomagja, az uniós kvóta pedig generációk életét határozná meg – nyilatkozta lapunknak Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

Szijjártó 20180405
Brutális harcban kell helytállnia hazánknak az ENSZ-ben Szijjártó Péter szerint (Fotó: Hegedüs Róbert)

– Harmadik fordulójához ért a migrációs javaslatcsomagról szóló vita az ENSZ-ben. Mi történt a második forduló óta?

– Brutális harc van az ENSZ-ben, s három feloldhatatlan ellentétet látok. Először is az ENSZ le akarja nyomni a tagállamok torkán, hogy a migráció alapvető emberi jog, de ez nem igaz. A biztonsághoz való jog viszont valóban alapvető emberi alapjog, a magyar embereknek joguk van biztonságban élni a hazájukban, nem fogadhatjuk el, hogy az ENSZ efölé helyezze a migrációhoz fűződő, nem létező emberi jogot. Másodszor elfogadhatatlannak tartjuk, hogy New Yorkban, Brüsszelben vagy Genfben döntsék el, ki jöhet be Magyarországra, kikkel éljünk együtt a saját hazánkban. Ez szuverenitási kérdés, erről csak mi dönthetünk. Harmadszor az ENSZ azt akarja velünk elfogadtatni, hogy a határsértést ne bűncselekményként, hanem adminisztrációs kérdésként kezeljük. Ezt nem fogadhatjuk el, mert az az ország, amelyik nem tudja megvédeni a határát, nem ország többé. A mi határozott álláspontunk szerint a határsértés súlyos bűncselekmény, a határsértőket meg kell büntetni!

– Milyenek az erőviszonyok, van esély a tizenkét pontos magyar javaslat elfogadására?

– Világossá tettük, hogy Magyarország nem adja a jóváhagyását a csomaghoz, amíg hiánytalanul bele nem teszik a mi tizenkét pontunkat. Az ENSZ-tagállamok döntő többsége, nyolcvan százaléka kibocsátó- vagy tranzitország, ők szabadulni akarnak a migránsoktól, ezért támogatják a migrációt. A közép-európai álláspont ezzel szemben az, hogy a migrációt megállítani kell, nem ösztönözni. Brüsszel is szövetségese az ENSZ-nek, már most felhatalmazást akartak adni az Európai Bizottságnak a csomag decemberi aláírására, pedig még csak a tárgyalási szakaszban vagyunk. Vagyis még nem is tudjuk, hogy mi lesz a végeredmény, de Brüsszel máris aláírná. Ez nonszensz.

– Továbbra sincs olyan uniós álláspont a migrációról, amit minden tagállam elfogad.

– Valóban, mégpedig azért nincs, mert itt egy nagy átverés zajlik. Mindenki azt állítja, hogy az ENSZ-csomagnak nem lesz jogi kötőereje. Csakhogy mi ezt a filmet már láttuk, az uniós kvóta is egyszerinek és önkéntesnek indult, aztán kötelezővé változott, és Magyarországot azért támadták, mert mi nem hajtottuk végre a betelepítést, nem engedtünk be migránsokat. Ráadásul Brüsszel ma már folyamatos és felső korlát nélküli betelepítést akar. Világos tehát, hogyha elfogadják az ENSZ migrációs csomagját, akkor hivatkozási alappá válik. Ha pedig elfogadják az ENSZ migrációs csomagját és Brüsszel kötelező kvótáját, akkor Magyarországnak évi több mint tízezer bevándorlót kell befogadnia. Akkor pedig már az lenne a kérdés, hogy mely magyar város mely utcájának mely házába telepítsék be a migránsokat. Ezt nem akarhatjuk.

– Mi lehet a megoldás?

– Nagyon fontos, hogy akiknek a biztonság a legfontosabb, hallassák a hangjukat. Ennek megfelelően a magyar kormány ellenállásán és határozottságán nagyon sok múlik. A választás tétje az, hogy Magyarországnak olyan kormánya lesz-e, amelyik továbbra is hajlandó és képes megvívni a szükséges nemzetközi csatákat a magyar emberek biztonságáért. Ha április 8. után olyan kormánya lesz az országnak, amely ezt a harcot nem akarja megvívni, akkor bevándorlóországgá válunk. Csak egyszer lehet hibázni. A választáson bevándorlásellenes és bevándorláspárti erők néznek egymással szembe. Az ellenzéki pártok bevándorláspártiak. Ha nem lennének azok, megszavazták volna, hogy az alaptörvényben rögzítsük a kötelező betelepítési kvóta tilalmát. Az ellenzék Soros György kottájából játszik, szerinte a migráció álprobléma, és nem építettek volna kerítést az ellenzékiek. Nem akarnak, és nem tudnak harcolni a magyar emberek biztonságáért. Vasárnap tehát nem csak négy évről döntünk. A hazánk, a gyerekeink, az unokáink jövője a tét.


Minden eddiginél több veszély

„Az ENSZ migrációs csomagjának jelenlegi tervezete minden eddiginél több veszélyt jelent Magyarországnak, mert ha ebben a formájában elfogadnák, az illegális bevándorlókat ugyanazok a szolgáltatások illetnék meg, mint a magyar embereket” – mondta Szijjártó Péter az MTI-nek a New York-i ENSZ-tárgyalásokról. Figyelmeztetett, az ENSZ bürokratái és a bevándorláspárti tagállamok továbbra is nyomás alatt tartják a csomag szövegezésének folyamatát.


Fidesz: Újabb brüsszeli beavatkozás

„Soros brüsszeli emberei újabb támadásra készülnek, még a választás előtti utolsó napokat is arra használják, hogy beavatkozzanak a magyar választásba” – írta tegnapi közleményében a Fidesz, hozzátéve, „már az utolsó simításokat végzik az újabb, Magyarországot elítélő jelentésen”. A nagyobbik kormánypárt arra reagált, hogy az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) egy hét múlva tartja az első vitát a magyarországi helyzetről szóló jelentéséről. A dokumentumot a holland zöldpárti Judith Sargentini jegyzi, aki egyike annak a 226 EP-képviselőnek, akit egy kiszivárgott dokumentum szerint George Soros szövetségeseként tartanak számon. Sargentini és az EP baloldali–liberális–zöldpárti többsége szerint Magyarország ellen el kell indítani a szavazati jog megvonásával járó eljárást. A Fidesz szerint „bevándorláspárti ellenzéki kormányt akarnak látni Magyarországon, amely velük együtt lebontja majd a határzárat, és végrehajtja a migránsok betelepítését”.