Külföld
„A harc új korszaka” köszönt be Venezuelában
Washington erős és gyors választ ígért a tekintélyelvű rendszer kiépítőivel szemben,de a caracasi kormányt nem érdekli, mit gondol a világ
Venezuela egyre közelebb sodródik egy polgárháborúhoz. A kormányhoz hű Nemzeti Választási Tanács bejelentette, hogy több mint nyolcmillió állampolgár részvételével zajlott az Alkotmányozó Nemzetgyűlés megválasztása. Diosdado Cabello, a kormánypárt elnöke „rekordrészvételt” emlegetett. Nicolás Maduro elnök már vasárnap arról beszélt, hogy az alkotmányozó gyűléssel „a harc új korszaka” köszönt be.
Ezzel ellentétben az ellenzék és a független szakértők becslései szerint csupán 2-3 millióan vehettek részt a voksoláson. Az AP amerikai hírügynökség a helyszínről azt jelentette, hogy a venezuelaiak többsége nem ment el szavazni, és a szavazóhelyiségek jelentős része szinte üres volt. Az ellenzék megfigyelői szerint érvénytelen minden olyan hivatalos tájékoztatás, amely magas részvételről árulkodik. Henrique Capriles, az ellenzék korábbi elnökjelöltje utcára hívta az embereket, hogy a vasárnapi „csalás” és „mészárlás” ellen tiltakozzanak. A cél az, hogy megakadályozzák, hogy az alkotmányozó gyűlés megkezdhesse működését. „Az emberek nem fogják feladni az utcákat, amíg ez a szörnyű kormány nem távozik” – mondta az 54 éves tüntető, Carlos Zambrano az AFP hírügynökségnek. A caracasi főügyészség információi szerint vasárnap tíz ember halt meg a tiltakozók és a karhatalom közötti összecsapásokban.
Az Egyesült Államok még vasárnap este közölte, hogy nem ismeri el a voksolás eredményét, és nem fogadja el Venezuela illegitim kormányát. A washingtoni külügyminisztérium „erős és gyors választ ígért a tekintélyelvű rendszer kiépítőivel szemben”. A választást az Egyesült Államok hamisnak tartja, amely újabb lépést jelent a diktatúra felé vezető úton – foglalt állást vasárnap Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet.
Mina Andreeva, az Európai Bizottság szóvivője hétfőn kijelentette, az Európai Unió szerint a gyanús körülmények között és az erőszak árnyékában megválasztott alkotmányozó gyűlés tovább növeli a megosztottságot és csorbítja a demokratikus intézmények működését, ezért nem lehet megoldás a kialakult problémára.
„Szomorú nap ez a demokráciára nézve Venezuelában, Latin-Amerikában és az egész világon”, mivel nemzetközi egyezmények és az ország saját alkotmánya sérült – mondta Antonio Tajani, az Európai Parlament (EP) elnöke. Tajani aláhúzta: az EP nem fogadja el a választás eredményét, és úgy gondolja, hogy a nemzetközi közösség nem maradhat csendben ebben a helyzetben.
„Mit érdekel minket, hogy mit gondol a világ?” – reagált a nemzetközi bírálatokra Cabello, a kormánypárt elnöke, aki szerint Venezuela nem kér a beavatkozásból.