Külföld

Így akarnak az uniós országok megszabadulni több afgántól és szíriaitól

Kitoloncolások és önkéntes távozások

Az Afganisztánból és Szíriából elutasított menedékkérőket egyre inkább haza kell telepíteni. Közöttük gyakran vannak elítélt bűnözők. Németország és más EU-államok eltérő utakat járnak ebben a tekintetben.

Így akarnak az uniós országok megszabadulni több afgántól és szíriaitól
Több uniós ország is visszaküldené hazájukba az elutasított afgán és szíriai menedékkérőket (képünk illusztráció)
Fotó: AFP/NurPhoto/Matteo Della Torre

Egyes EU-tagállamok arról vitatkoznak, hogy az elutasított menedékkérők ezreit – különösen Afganisztánból és Szíriából – ki lehet-e toloncolni hazájukba, és ha igen, hogyan. Erről a "Welt" számol be. Az elutasított menedékkérők között gyakran vannak elítélt bűnözők.

20 uniós tagállam levelet írt Magnus Brunner migrációs biztosnak. Kimondja, hogy az EU "közös felelőssége" a tartózkodási jog nélküli afgánok és szíriaiak önkéntes vagy kényszerű deportálása. Az uniós tagállamok több bűnöző deportálását akarják Afganisztánból és Szíriából - írja a focus.de.

Németország afgánokat deportál

Annak ellenére, hogy Afganisztánnal és Szíriával nem léteznek hivatalos diplomáciai kapcsolatok, a német kormány és a tálibok közötti tárgyalások jól haladnak - mondja Dobrindt. Katar közvetítő segítségével tavaly és idén egyszer deportálták a bűncselekményeket elkövető afgánokat Németországból Afganisztánba.

Először 2024. augusztus 30-án, körülbelül három évvel a tálibok hatalomra kerülése után összesen 28 férfi afgánt tértek vissza hazájába, akik kénytelenek voltak elhagyni az országot. Állítólag bűnözők és veszélyeztetők voltak. Az afgánok többsége Baden-Württemberg, Alsó-Szászország és Bajorország szövetségi tartományból származott. Az érintettek egy részét közvetlenül a börtönből vitték fel deportálás céljából.

A szíriaiak önként térnek vissza

18. július 2025-án 81 afgánt deportáltak Németországból Afganisztánba. Más a helyzet a szíriaiak esetében Németországban: Az Aszad-rezsim 2024. decemberi bukása óta néhány szíriai önként távozott a szövetségi állami finanszírozási program segítségével a kormányzati adatok szerint. 2025 májusáig több mint 800 szíriai tért vissza önként Németországból hazájába.

Ausztria mint úttörő a deportálások terén

Ausztria is aktív. A bécsi kormány volt az egyik első EU-tagállam, amely tárgyalásokat folytatott a tálibokkal Afganisztánban, a "Wiener Zeitung" szerint. Tálibok képviselői voltak a helyszínen Bécsben ebből a célból. "Az Afganisztánba történő deportáláshoz erős szövetségekre van szükség Európában" - mondja Gerhard Karner, a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) belügyminisztere. Ausztria volt az első uniós ország, amely eddig három embert deportált Szíriába.

Görögország szigorítja az elutasított menedékkérőkre vonatkozó törvényeket

Miután Aszadot megbuktatták Szíriában, Görögország elkezdte visszavonni a szíriaiak védelmi státuszát, írja a Die Welt. A szíriaiak menedékkérelmeit elutasították.

Görögország számára azonban aligha volt lehetőség a deportálásra: hiányoztak a kapcsolatok, valamint a jog- és biztonságpolitikai alapok. Ezért a görög parlament olyan törvényt fogadott el, amely büntetendővé teszi az elutasított menedékkérők két hétnél hosszabb "szabálytalan tartózkodását".

Bárki, aki az elutasított menedékjogi határozat ellenére Görögországban marad, legalább három év börtönbüntetéssel kell sújtani. Ezt bokakarkötők szabályozzák, amelyeket az elutasított menedékkérőknek viselniük kell, amint arról a FOCUS online beszámolt. Thanos Plevris migrációs miniszter ezt a rendeletet "az egész EU legszigorúbb deportálási politikájának" nevezi.

Svédország önkéntes visszatérési programokra támaszkodik

Népességét tekintve Svédország fogadta be a legtöbb szíriai menekültet az EU-n belül – 2015-ben több mint 50 000 embert. Az ország 2023-ban és 2024-ben összesen kilenc elítélt bűnözőt deportált Afganisztánba.

Johan Forssell migrációs miniszter azonban azt mondta: "Megoldásokat kell találnunk a kényszerű visszaküldések lehetővé tételére." A svéd kormány önkéntes visszatérésben reménykedik, és 2026 elejétől személyenként körülbelül 32 000 euróra emelte a bónuszt. Erről az Euronews számolt be.

A skandináv ország a fejlesztési források csökkentését is tervezi, ha az elutasított menedékkérőket nem fogadják vissza hazájuk – például Szíria esetében. Hasonló megállapodások már léteznek Szomáliával, Irakkal és Libanonnal.

Olaszország alacsony hazatelepítési rátával küzd

Még mielőtt Aszad diktátort megbuktatták volna Szíriában, az olasz jobboldali nacionalista kormány megpróbálta kitoloncolni az elutasított menedékkérőket Szíriából.

Ezzel egy időben az albániai olasz tábort menekültügyi eljárások központjából az országot elhagyni kényszerülő menedékkérők kitoloncolási központjává alakították át. Mindennek ellenére eddig csak néhány illegális bevándorlót telepítettek haza Olaszországból. Más EU-országokhoz képest ez az arány nagyon alacsony a "Welt" szerint.

Franciaország bónuszokat oszt ki

Franciaország viszont nem írta alá a Brunner migrációs biztosnak címzett levelet. Más EU-országokkal, köztük Németországgal ellentétben Franciaország a tálibok hatalomra kerülése óta nem deportált embereket Afganisztánba. Az ok: a tálib kormányt nem ismerik el. Ennek ellenére vannak önkéntes visszatérési programok – beleértve az akár 2,500 eurós bónuszt is. 15 Az afgánok önként éltek az ajánlattal. Sokan közülük büntetett előéletűek voltak.

Kapcsolódó írásaink