Külföld
Nem túl barátságos Amerika Szerbiával
Kevéssé hatékony a bírósági rendszer

Szerbia befektetési klímája az elmúlt években enyhén javult, de továbbra is komoly gondot jelent a bürokrácia, a korrupció, az állami vállalatok nehézkes működése, a nagy kiterjedésű informális gazdaság és az igazságszolgáltatás lassúsága – áll az amerikai külügyminisztérium (State Department) „Befektetési klíma Szerbiában 2025” című jelentésében – melyet a Szabad Magyar Szó vett észre. Mint olvasható, az anyag szerint aggodalomra ad okot a politikai befolyás is.
Ugyanakkor pozitívumként említik a pénzügyi stabilitást, a fiskális fegyelmet, valamint az EU által támogatott reformokat, és kiemelik, hogy Belgrád számára továbbra is elsődleges cél a külföldi tőkebefektetések vonzása. Az IMF-fel való együttműködés és a felelősségteljes költségvetési politika hozzájárultak a kedvező makrogazdasági feltételekhez.
A jelentés megjegyzi, hogy az államadósság a GDP ötven százaléka alatt maradt, és 2024 októberében a S&P hitelminősítő először adott befektetői besorolást az országnak, BB+ szintről BBB- kategóriába emelve a kockázati osztályzatot, stabil kilátással.