Külföld

Egy új iszlám államtól retteg Ankara és Washington

Messze még a szíriai megoldás

Szíria stabilitásának megteremtéséről tárgyalt Antony Blinken amerikai és Hakan Fidan török külügyminiszter pénteken Ankarában, és egyetértettek abban, hogy további erőfeszítésekre van szükség, nehogy az Iszlám Állam nemzetközi terrorhálózat megint megerősödjön az országban Bassár el-Aszad elnök bukása után.

Egy új iszlám államtól retteg Ankara és Washington
Hozzátartozóikat kereső családtagok egy damaszkuszi kórházban
Fotó: AFP/Sameer Al-Doumy

„Széles körű egyetértés van abban, hogy mit szeretnénk látni a jövőben, kezdve a szíriai átmeneti kormánnyal, amely befogadó és nem egyoldalú, védi a kisebbségek és a nők jogait”, és „nem jelent semmiféle fenyegetést Szíria egyetlen szomszédjára sem” – fogalmazott Blinken a közös sajtótájékoztatón. „Országaink nagyon keményen dolgoztak, és hosszú éveken át sokat adtak azért, hogy elérjék az Iszlám Állam területi kalifátusának felszámolását, hogy ez a fenyegetés ne üsse fel újra a fejét, és elengedhetetlen, hogy folytassuk ezeket az erőfeszítéseket” – tette hozzá.

A megbeszéléseken a szíriai stabilitás megteremtésének egy másik kritikus pontjára is kitértek, az ország északi részén az Egyesült Államok által támogatott kurd erők és a török támogatású lázadók közötti fegyveres konfliktusra. Fidan a találkozó után kijelentette: Törökország „prioritása Szíriában a stabilitás lehető leggyorsabb biztosítása, hogy ezzel megakadályozzák a terrorizmus térnyerését, az Iszlám Állam és a törökországi szakadár Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) pedig ne tudjon ott hatalomra jutni”.

„Részletesen megvitattuk, hogy mit tehetünk ezzel kapcsolatban, mik a közös aggodalmaink, és mik legyenek a közös megoldásaink” – tette hozzá a török külügyminiszter. Az egyaránt NATO-tag Washington és Ankara a polgárháború 13 éve alatt támogatta az egymással is harcoló szíriai lázadókat, de érdekütközés alakult ki közöttük az egyik felkelő frakció, a Szíriai Demokratikus Erők (SDF) miatt, amelyet kurdok vezetnek. Az SDF az Iszlám Állam fegyveresei elleni amerikai koalíció legfőbb szövetségese. Élén a Népvédelmi Erők (YPG) állnak, amelyet Ankara a Törökországban betiltott PKK szövetségesének tart.

Blinken a gázai tűzszünetről is tárgyalt Ankarában. Recep Tayyip „Erdogan elnökkel és Fidan miniszterrel arról beszéltünk, hogy a (Gázai övezetet ellenőrző palesztin szélsőséges) Hamásznak feltétlenül igent kell mondania a megállapodásra, ami segíthet végre véget vetni ennek a konfliktusnak” – jelentette ki. „Igen nagyra értékeljük azt a szerepet, amelyet Törökország játszhat abban, hogy szót értsen a Hamásszal, és megpróbáljuk ezt a kérdést lezárni” – fűzte hozzá. Anthony Blinken 12. alkalommal látogatott a Közel-Keletre, mióta Izrael és a Hamász között Gázában kitört a jelenlegi fegyveres konfliktus, de ez volt az első útja a térségbe Bassár el-Aszad szíriai elnök eltávolítása óta.

Kapcsolódó írásaink