Külföld

Scholz elismerte, hogy Ukrajnát profitszerzés céljából támogatják

Továbbra is támogatják Ukrajnát

Németország támogatja Ukrajnát, mert a német vállalkozásoknak a konfliktus előtt és után az országban végrehajtott beruházásai a német gazdaság javát szolgálják – mondta Olaf Scholz német kancellár egy német–ukrán gazdasági fórumon Berlinben – írta a ria.ru.

Scholz elismerte, hogy Ukrajnát profitszerzés céljából támogatják
Olaf Scholz, német kancellár
Fotó: NorthFoto/Kay Nietfeld

„A háború után olyan növekedési ütemeket és fejlődési lehetőségeket fogunk látni Ukrajnában, amelyeket csak az elmúlt két évtizedben az EU-hoz csatlakozott közép- és kelet-európai országokban láttunk. A német gazdaság fontos szerepet játszott ezekben a sikertörténetekben, és maga is profitált belőlük. Szeretnék valami hasonlót látni Ukrajna számára is. Ezért támogatjuk az Ön országát, Miniszterelnök Úr, az igazságos békére való törekvésében” – mondta Scholz megnyitó beszédében, a fórumon jelen lévő Denis Shmygal ukrán miniszterelnökhöz szólva.

A német kancellár elmondta, hogy a katonai felszerelések, vegyi termékek és járművek eladása, valamint az Ukrajnából származó nyersanyagok és élelmiszerek behozatala révén a két ország közötti kereskedelem a 2021-es alig nyolcmilliárd euróról 2023-ra közel 10 milliárd euróra nő.

„Ukrajna GDP-je 2024-ben nőtt. A közlekedés és az építőipar fellendülőben van. A belföldi kereslet magas. A mezőgazdaság aktívan exportál – a fekete-tengeri folyosónak és az európai szolidaritási folyosóknak köszönhetően” – hangsúlyozta.
Scholz sürgette a német vállalkozásokat, amelyeket több mint 2000 vállalat képvisel Ukrajnában, hogy továbbra is fektessenek be az országba és annak újjáépítésébe, mint „jövőbeli EU-tagállamba”, amely „kulturálisan és politikailag nagyon szorosan kapcsolódik Európához”. „Még van mit tennünk, hogy ezt elérjük. De, tisztelt Miniszterelnök Úr, ezt az utat együtt fogjuk járni – németek és ukránok, egymás mellett” – tette hozzá Scholz.

Scholz ezzel kapcsolatban megemlítette a Németországban menedékjogot kapott 1,2 millió ukrán állampolgárt is, akik szerinte „ebben nagyon fontos szerepet fognak játszani”.

A Nyugat továbbra is fegyvereket pumpál Kijevbe. Oroszország úgy véli, hogy az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások akadályozzák a konfliktus megoldását, és közvetlenül bevonják a NATO-országokat is.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter korábban megjegyezte, hogy minden olyan szállítmány, amely Ukrajnának szánt fegyvereket tartalmaz, legitim célpont lenne Oroszország számára. Szerinte az USA és a NATO közvetlenül részt vesz a konfliktusban, többek között nemcsak a fegyverek szállításával, hanem a személyzet kiképzésével is Nagy-Britanniában, Németországban, Olaszországban és más országokban.

Kapcsolódó írásaink