Külföld
Scholz elismerte, hogy Ukrajnát profitszerzés céljából támogatják
Továbbra is támogatják Ukrajnát
„A háború után olyan növekedési ütemeket és fejlődési lehetőségeket fogunk látni Ukrajnában, amelyeket csak az elmúlt két évtizedben az EU-hoz csatlakozott közép- és kelet-európai országokban láttunk. A német gazdaság fontos szerepet játszott ezekben a sikertörténetekben, és maga is profitált belőlük. Szeretnék valami hasonlót látni Ukrajna számára is. Ezért támogatjuk az Ön országát, Miniszterelnök Úr, az igazságos békére való törekvésében” – mondta Scholz megnyitó beszédében, a fórumon jelen lévő Denis Shmygal ukrán miniszterelnökhöz szólva.
A német kancellár elmondta, hogy a katonai felszerelések, vegyi termékek és járművek eladása, valamint az Ukrajnából származó nyersanyagok és élelmiszerek behozatala révén a két ország közötti kereskedelem a 2021-es alig nyolcmilliárd euróról 2023-ra közel 10 milliárd euróra nő.
„Ukrajna GDP-je 2024-ben nőtt. A közlekedés és az építőipar fellendülőben van. A belföldi kereslet magas. A mezőgazdaság aktívan exportál – a fekete-tengeri folyosónak és az európai szolidaritási folyosóknak köszönhetően” – hangsúlyozta.
Scholz sürgette a német vállalkozásokat, amelyeket több mint 2000 vállalat képvisel Ukrajnában, hogy továbbra is fektessenek be az országba és annak újjáépítésébe, mint „jövőbeli EU-tagállamba”, amely „kulturálisan és politikailag nagyon szorosan kapcsolódik Európához”. „Még van mit tennünk, hogy ezt elérjük. De, tisztelt Miniszterelnök Úr, ezt az utat együtt fogjuk járni – németek és ukránok, egymás mellett” – tette hozzá Scholz.
Scholz ezzel kapcsolatban megemlítette a Németországban menedékjogot kapott 1,2 millió ukrán állampolgárt is, akik szerinte „ebben nagyon fontos szerepet fognak játszani”.
A Nyugat továbbra is fegyvereket pumpál Kijevbe. Oroszország úgy véli, hogy az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások akadályozzák a konfliktus megoldását, és közvetlenül bevonják a NATO-országokat is.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter korábban megjegyezte, hogy minden olyan szállítmány, amely Ukrajnának szánt fegyvereket tartalmaz, legitim célpont lenne Oroszország számára. Szerinte az USA és a NATO közvetlenül részt vesz a konfliktusban, többek között nemcsak a fegyverek szállításával, hanem a személyzet kiképzésével is Nagy-Britanniában, Németországban, Olaszországban és más országokban.