Külföld

Netanjahu megtartaná a megszállt szír területeket

Az illegálisan megszállt Golán-fennsík „örökre Izrael elválaszthatatlan része” marad – jelentette ki Benjámin Netanjahu hétfőn. Egy nappal korábban az izraeli miniszterelnök elrendelte, hogy a csapatok nyomuljanak be a térséget Szíriától elválasztó ütközőzónába, írja az Oroszhirek.hu.

Netanjahu megtartaná a megszállt szír területeket
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök győzelmet ígérve az egy éve és csaknem két hónapja tartó háborút értékelő beszédet tartott a tűzszünet várható bejelentése előtt kedd este
Fotó: NurPhoto via AFP/NurPhoto/Mateusz Wlodarczyk

Hétfő esti sajtótájékoztatóján Netanjahu kijelentette, hogy „ma már mindenki megérti, milyen nagy jelentőséggel bír, hogy ott vagyunk a Golánon, és nem a Golán lábánál”, utalva arra, hogy Izrael az 1967-es hatnapos háborúban illegálisan foglalta el a területet Szíriától.

„A Golán-fennsík örökre Izrael állam elválaszthatatlan része marad” – tette hozzá.

Izrael 1981-ben egyoldalúan annektálta a Golán-fennsíkot, amelyet az Egyesült Államok kivételével az egész világ illegálisnak tart. Vasárnapig azonban izraeli csapatok nem állomásoztak a Golán-fennsík és Szíria határán, köszönhetően egy 1974-es megállapodásnak, amelynek értelmében az izraeli és a szíriai kormány megállapodott abban, hogy a határ izraeli oldalán pufferzónát alakítanak ki, ahová csak ENSZ-békefenntartók települhetnek.

Izrael vasárnap tankokat és csapatokat küldött ebbe az ütközőzónába, miután az ellenzéki erők elfoglalták Damaszkuszt, és Bassár el-Aszad, Szíria lemondott elnöke Oroszországba menekült menedéket kérve. Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a térségből készült videónyilatkozatában azt mondta, hogy a demilitarizált övezetet létrehozó 1974-es megállapodás gyakorlatilag „összeomlott”, miután a szíriai csapatok „elhagyták állásaikat”.

Az izraeli erők hétfőn az ütközőzónán túlra és magába Szíriába vonultak egy olyan művelet során, amely Izrael Katz izraeli védelmi miniszter szerint egy új „biztonsági övezet” létrehozását célozza, amely mentes lesz a „nehéz stratégiai fegyverektől és a terrorista infrastruktúrától”. Az izraeli erők által elfoglalt helyszínek között volt a Hermon-hegy szíriai oldala, ahol az 1973-as jom kippuri háború egyik nyitócsatáját vívták.

A Golán-fennsíkon mintegy húszezer zsidó telepes él, míg a térségben körülbelül ugyanennyi szíriai drúz. A területen lévő mintegy harminc zsidó település a nemzetközi jog szerint is illegálisnak minősül.

Netanjahu korábban „ideiglenesnek” minősítette Izrael előrenyomulását az ütközőzónába. Több szomszédos ország azonban azzal vádolta meg Izraelt, hogy kihasználja a damaszkuszi hatalmi vákuumot, hogy illegális földrablást végezzen, ahogy azt korábban is tette.

Hétfői nyilatkozatában a katari külügyminisztérium „veszélyes fejleménynek és Szíria szuverenitása és egysége elleni durva támadásnak, valamint a nemzetközi jog durva megsértésének” nevezte a lépést. Egyiptom azzal vádolta Izraelt, hogy kihasználja Aszad bukását arra, „hogy még több szíriai földet raboljon el, és a nemzetközi joggal ellentétes módon új valóságot kényszerítsen a területre”.

Kapcsolódó írásaink

Zelenszkij titka

ĀUkrán tisztviselők idén tárgyaltak a Telegramra vonatkozó, új korlátozások bevezetéséről