Külföld
Boszorkányüldözéstől tartanak az USA-ban tanuló és kutató kínaiak
Egy vezető kínai–amerikai matematikus szerint Kínának az eredeti technológiák és tudományos ismeretek fejlesztésére kellene összpontosítania, és ki kellene használnia az Egyesült Államokból hazatérő tudósok szakértelmét. Yau Shing-Tung 2022-ben vonult nyugdíjba a Harvard Egyetemről, hogy a Tsinghua Egyetemen tanítson, és segítsen Kínának matematikai nagyhatalommá válni.
Elmondta, hogy sok kínai származású diákot elüldözött az Egyesült Államokból a kormány diszkriminációja, többek között az a vád, hogy az amerikai kutatási pénzekkel visszaéltek Kína javára. A professzor attól tart, hogy ez a helyzet a következő években romlani fog, ugyanakkor szerinte ez óriási lehetőséget jelent Peking számára.
A félelmével nincs egyedül. Ugyancsak a South China Morning Post számolt be arról, hogy várhatóan idén az Egyesült Államokban élő kínai diákok jelentős része nem utazik haza a téli szünetre. Maguk az amerikai egyetemek is azt tanácsolják nekik, hogy maradjanak, vagy még Donald Trump beiktatása előtt siessenek vissza, mivel fennáll a veszélye annak, hogy a Fehér Ház esetleges utazási korlátozásai akadályozhatják a visszatérésüket.