Külföld

Így kötne békét Oroszország

Az ukrán konfliktus békés rendezése csak akkor lehetséges, ha Kijev lemond a NATO-csatlakozási terveiről, bezárja az ország területén lévő nyugati katonai bázisokat, és lemond a külföldi csapatok részvételével zajló hadgyakorlatokról – mondta Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Tucker Carlson amerikai újságírónak adott interjúban, közölte az Oroszhírek.

Így kötne békét Oroszország
Ukrán katonák a Luhanszki területen, Ukrajnában
Fotó: Anadolu via AFP/Diego Herrera Carcedo

„Nincs NATO. Abszolút. Nincsenek katonai bázisok, nincsenek hadgyakorlatok ukrán földön külföldi csapatok részvételével. És ezt Vlagyimir Putyin orosz elnök is megismételte. De ezt természetesen 2022 áprilisában mondta, mostanra eltelt egy kis idő, és a terepen lévő realitásokat figyelembe kell venni és el kell fogadni. A helyszíni realitások nem csak a harcérintkezési vonal, hanem az orosz alkotmány módosítása is, miután népszavazásokat tartottak a Donyecki és Luhanszki Köztársaságokban, valamint a Herszon és Zaporozsjei régióban. Ezek pedig az alkotmány szerint most már az Orosz Föderáció részei. És ez a valóság” – mutatott rá Lavrov.

A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Oroszország nem tűrheti azt a helyzetet, „amikor az ukrán törvényhozás tiltja az orosz nyelvet, az orosz médiát, az orosz kultúrát, az ukrán ortodox egyházat”.

„Ez Ukrajna ENSZ-alapokmány szerinti kötelezettségeinek megsértése, és ez ellen valamit tenni kell. És amióta ez a ruszofób törvényhozási offenzíva 2017-ben elkezdődött, a Nyugat teljesen hallgat, és a mai napig hallgat, persze, erre különösképpen oda kellene figyelnünk” – tette hozzá Lavrov.

Június 14-én Vlagyimir Putyin orosz elnök a külügyminisztériumban tartott megbeszélésén meghatározta az ország feltételeit az ukrajnai helyzet rendezésére. Ezek között szerepel az ukrán fegyveres erők kivonása Donbaszból és „Novorosszijából”, valamint Kijev NATO-csatlakozásának elutasítása. Oroszország emellett azt szeretné, ha feloldanák az ellene hozott összes nyugati szankciót, és követeli, hogy Ukrajna kötelezze el magát a semleges és atomfegyvermentes státusz mellett.

Putyin jelezte, hogy ha Ukrajna és a Nyugat elutasítja ezeket a feltételeket, akkor azok a jövőben változhatnak. Kijev elutasította az orosz béketervet. Az orosz vezető az augusztus 6-án kezdődött, Kurszki területet ért ukrán támadás után azt mondta, hogy értelmetlen tárgyalni egy olyan kormánnyal, amely civileket támad. December 4-én Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy jelenleg nincs alapja az orosz–ukrán tárgyalásoknak.

Kapcsolódó írásaink

Betelt a pohár Oroszországban

ĀAz orosz külügyminisztérium szerint a lengyel főkonzulátus bezáratása válasz a poznani orosz főkonzulátus október 22-i bezáratására