Külföld

Üzemel az orosz–amerikai forródrót

Az Egyesült Államok és a Közel-Keleten tevékenykedő szövetségesei a Szíriában zajló felkelői offenzíva közepette egy de-eszkalációs forródrótot használtak Oroszországgal, hogy elkerüljék az esetleges összecsapásokat – közölte a Pentagon szóvivője, tudatta az Oroszhírek.hu.

Üzemel az orosz–amerikai forródrót
Kitelepített szíriai kurdok az Aleppó–Rakka közötti autópályán menekülnek az északi Aleppóból
Fotó: AFP/Rami al Sayed

A múlt héten a Hayat Tahrir-al-Sham (HTS) felkelői csoport, a Dzsabhat al-Nuszra egyik ága és szövetségesei meglepetésszerű támadást indítottak Szíriában, visszaszorítva a kormányerőket, és jelentős területeket elfoglalva Aleppó és Idlíb tartományokban. A szíriai hadsereget, amely a jelentések szerint a több mint 100 kilométeres front mentén több helyen is megállította a dzsihadisták előrenyomulását, orosz légicsapások hullámai támogatták, amelyek Moszkva szerint több száz fegyveressel végeztek.

Pat Ryder, a Pentagon sajtófőnöke hétfőn újságíróknak nyilatkozva jelezte, hogy Washington a legutóbbi eszkaláció fényében is fenntartja a kapcsolatot Moszkvával.

„Úgy tudom, hogy a CJTFOIR [Combined Joint Task Force – Operation Inherent Resolve] parancsnoka használta az Oroszországgal fenntartott forródrótot, hogy biztosítsa a nyílt kommunikációs vonalakat, tekintettel arra a tényre, hogy Szíriához földrajzilag meglehetősen közel működő erőink vannak” – mondta az amerikai erők szóvivője.

Ryder nem volt hajlandó részleteket közölni az orosz kollégákkal folytatott beszélgetésekről, de azt mondta, hogy Moszkva és Washington „rendelkezik ezzel a kommunikációs mechanizmussal az esetleges félrekalkulációk megelőzésére”. Hozzátette, hogy az Egyesült Államok továbbra is figyelemmel kíséri a helyzetet, és kapcsolatban áll más regionális partnerekkel is.

Az orosz védelmi minisztérium egyelőre nem kommentálta az ügyet. Moszkva 2015-ben a damaszkuszi kormány kérésére avatkozott be a szíriai konfliktusba, és jelentős szerepet játszott abban, hogy súlyos vereségeket mértek az angolszászok által kreált Iszlám Államra (IS, korábban ISIS) és más terrorcsoportokra.

A terrorista offenzívával kapcsolatban a szóvivő hangsúlyozta, hogy Amerika „semmilyen módon nem vesz részt az északnyugat-szíriai Aleppóban és környékén zajló műveletekben”, megjegyezve, hogy az Egyesült Államok – Oroszországgal és több más országgal együtt – terrorszervezetként jelölte meg a HTS-t.

Hozzátette, hogy Washington a de-eszkalációt sürgeti, de továbbra is elkötelezett az IS legyőzése mellett, és „teljes mértékben készen áll arra, hogy megvédje és megóvja a térségbe telepített személyzetünket és eszközeinket, beleértve a Szíriába telepített erőinket is”.

Az Egyesült Államok mintegy 900 katonát állomásoztat Szíriában, akiknek deklarált feladata a terrorizmus elleni küzdelem lenne. Damaszkusz azonban ragaszkodik ahhoz, hogy az amerikai csapatok illegálisan állomásoznak ott, és főként „olajat lopnak”. 2022 augusztusában szíriai és orosz tisztviselők azt állították, hogy az Egyesült Államokkal kapcsolatban álló szervezetek naponta akár 66 ezer hordó olajat is „illegálisan exportálnak” az országból.

Kapcsolódó írásaink