Külföld
Teljes kilátástalanság Ukrajnában?
Az egyik legnagyobb kihívás
Erről Olena Suljak, az ukrán parlament Állami Kormányzási, Helyi Önkormányzati, Regionális Fejlesztési és Városépítési Bizottságának elnöke beszélt, hivatkozva az Európai Üzleti Szövetség (EBA) által készített munkaerőpiaci kutatásra.
Suljak elmondta, hogy a teljes körű orosz invázió kezdete óta körülbelül 7,5 millió ukrán hagyta el az országot, és csupán 64 százalékuk tervezi a hazatérést. Különösen aggasztó, hogy a legaktívabb munkaképes korú emberek hagyják el Ukrajnát, akik alapvető szerepet játszanak az ország gazdaságában. Ezen emberek visszatérése az országba továbbra is az egyik legnagyobb kihívást jelenti az állam számára.
A legfontosabb tényező a biztonság, de közvetlenül utána a lakhatás elérhetősége és a munkalehetőség áll.
A munkavállalás mint a hazatérés egyik tényezője
Nyáron kutatást végeztek az ukránok migrációs hajlandóságáról, amelyet Ukrajnában és külföldön is elvégeztek. Ennek eredményei alapján a stabil munkalehetőséget 41 százalék nyilatkozó említette a hazatérés egyik legfontosabb tényezőjeként. A legnagyobb hajlandóságot a távolról dolgozó ukrán migránsok mutatták, akik ukrán cégeknél dolgoznak: 70 százalékuk jelezte, hogy hajlandó lenne visszatérni. A munkanélküliek körében ez a szám 68 százalék.
Suljak hangsúlyozta, hogy a stabil munkalehetőségek biztosítása, amelyek elősegítik az ukránok hazatérését, csak akkor valósulhatnak meg, ha aktívan fejlesztik a vállalkozói szektort, új munkahelyeket hoznak létre.
Munkahelyek létrehozása szükséges
Suljak arról is beszélt, hogy a kormány különböző programokat indít a vállalkozások támogatására, amelyek célja új munkahelyek létrehozása. Ilyenek például a kedvezményes hitelezés és a saját vállalkozás indítását támogató lehetőségek.
Az Európai Üzleti Szövetség adatai szerint a magánszektor is aktívan hozzájárul a probléma megoldásához. 2024-ben a cégek 71 százaléka jelezte, hogy jelentős hiány van képzett munkaerőből. Erre válaszul a vállalatok 56 százaléka fektetett be alkalmazottaik szakmai fejlesztésébe.
Egy másik EBA-kutatás eredményei szerint a cégek 2025-ben is folytatni kívánják a munkaerő fejlesztésébe történő beruházásokat. 46 százalékuk tervezi növelni a munkavállalók számát, 33 százalékuk többet kíván költeni a képzésre és fejlesztésre, míg 24 százalékuk 10–15 százalékkal kívánja emelni a fizetéseket.
A nők munkavállalása Ukrajnában
Suljak a nők munkavállalásának problémáira is kitért, hangsúlyozva, hogy elengedhetetlen az európai gyakorlatok alkalmazása Ukrajnában. Jelentős különbség van a férfiak és nők foglalkoztatottsága között: míg világszerte a nők foglalkoztatottsága 50 százalék, a férfiaké 80 százalék, addig Ukrajnában a háború előtt a nők foglalkoztatottsága 47,8 százalék, a férfiaké pedig 62,9 százalék volt.
A női munkavállalók foglalkoztatását különösen a gyermekvállalás befolyásolja, amely a férfiakat nem érinti. Minél több gyermeke van egy nőnek, annál kisebb a valószínűsége, hogy visszatér a munka világába, amely közvetlen hatással van a gazdasági fejlődésre. Európában a nők 40 százaléka elismeri, hogy a gyermekvállalás hatással van a karrierjére. Második gyermekük születése után 47 százalékuk csökkenti a munkaórákat, a harmadik gyermek után pedig 70 százalékuk már nem dolgozik.