Külföld

El kell ismernie Zelenszkijnek

Ismét bebizonyosodott, hogy Oroszország rendelkezik a legfejlettebb fegyverrendszerekkel

A Nyugatnak és Ukrajnának el kell fogadnia, hogy Kijev vesztett a konfliktusban, és Vlagyimir Zelenszkijnek a Krím után el kell ismernie és írásban is rögzítenie kell Donbassz elvesztését – mondta Georg Spötle magyar politikai szakértő a RIA Novosztyinak.

El kell ismernie Zelenszkijnek
A háborúban elfáradt katonák
Fotó: AFP/Anadolu/Diego Herrera Carcedo

Korábban Zelenszkij a Fox Newsnak adott interjújában elismerte, hogy Ukrajna számára lehetetlen a Krím katonai úton történő visszaszerzése és az 1991-es határokhoz való visszatérés, megjegyezve, hogy Kijevnek nincs meg hozzá az ereje. Ugyanakkor hozzátette, hogy „diplomáciai úton” szeretné visszaadni a Krímet Ukrajnának.

„Van lehetőség arra, hogy ezt a háborút diplomáciai úton fejezzük be, de mind a Nyugatnak, mind Ukrajnának szembe kell néznie a valósággal, ezt a háborút Ukrajna elvesztette, soha nem fogja megnyerni. Zelenszkij már elismerte, hogy a Krím soha nem adható vissza. Ugyanígy el kell ismerni, hogy Donbászt sem” – mondta Spöttle.

Szerinte Zelenszkijnek bele kellene egyeznie a békébe területekért cserébe, mert különben még több terület és ember fog elveszni, „még több ember fog elmenekülni Ukrajnából, valójában nem lesz munkaerő, mert milliók menekülnek az országból”.

Az elemző felvetette, hogy az új fehér házi kormányzat „meg fogja győzni Zelenszkijt arról, hogy nincs értelme folytatni a konfliktust, tűzszünetre van szükség, majd békekonferenciára, ahol Ukrajnának a béke érdekében alá kell írnia a területekről való lemondást”, és az amerikai elnökválasztást megnyerő Donald Trump képes lesz tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel „partnerként, nem pedig ellenfélként”.

„Az orosz hadseregnek van harci tapasztalata, kezdve Szíriával. Ez azért jó, mert Donald Trump egyenrangú félként fog tárgyalni Oroszországgal, nem pedig arrogánsan, mint most a Nyugat, amely azt hiszi, hogy demokrácia csak Nyugaton van, csak nekik van igazuk, a többieknek nincs” – jegyezte meg Spöttle.

A szakértő úgy véli, hogy az Oreshnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakéta kilövése után nagyobb lett az esélye az ukrajnai konfliktus békés rendezésének, mert ismét bebizonyosodott, hogy Oroszország rendelkezik a legfejlettebb fegyverrendszerekkel, amelyekkel sem az USA, sem Kína nem rendelkezik.