Külföld
Szakszervezeti sztrájk megspékelve szélsőbaloldali tüntetésekkel
Mintegy félmillióan csatlakoztak az Olaszország 43 városában rendezett demonstrációkhoz
Maurizio Landini, a CGIL szakszervezeti tömörülés főtitkára bejelentése szerint mintegy félmillióan csatlakoztak az ország 43 városában rendezett demonstrációkhoz. A legtöbben, mintegy harmincezren Nápolyban vonultak fel, de húszezren voltak az egykor autóiparáról ismert Torinó utcáin is.
Az északolasz városban a szakszervezeti menet végén haladó csoportokat palesztinbarát, szélsőbaloldali, antifa tüntetők alkották. Elégették a miniszterelnök Giorgia Meloni és a miniszterelnök-helyettes Matteo Salvini, a Liga vezetője, a védelmi miniszter Guido Crosetto és az oktatási miniszter, Giuseppe Valditara fényképét.
A jobboldali Giorgia Meloni fejjel lefele is látható volt a fényképeken. A torinói Porta Nuova nevű vasútállomásnál megpróbálták áttörni a pályaudvart védő rendőrkordont.
A rendőrök pajzsokkal és gumibottal szorították vissza a tüntetőket, akik zászlórudakat használták fegyverként. A tiltakozók egy csoportja végül palesztin zászlókat lobogtatva bejutott az állomásra, és elfoglalta síneket akadályozva a vasúti közlekedést.
Matteo Salvini elítélte a torinói erőszakot, és a rendőrökre támadók minél előbbi azonosítását követelte.
„Ezek nem tüntetők, hanem bűnözők, akik börtönt érdemelnek” – közölte a Liga párt. Az általános sztrájkot a CGIL és az UIL szakszervezet hirdette meg a kormány gazdaságpolitikája és a jövő évi költségvetési csomaggal szemben.
Az érdekképviseletek közleménye szerint a Meloni-kormány nem veszi észre az ország valódi idényeit. A szakszervezetek úgy vélték, a dolgozóknak biztosabb munkapiaci feltételeket kell adni, le kell faragni a felesleges állami kiadásokat, az egészségügyben csökkenteni kell a várakozási időt, a közigazgatásban élénkíteni kell a személyi állomány fiatalítását, emelni kell az infláció miatt „megsemmisült” béreket, új ipari tervvel kell erősíteni az országot.
Maurizio Landini a Bologna főterén tartott beszédében kijelentette, a kormány nem képviseli az ország többségét. „Azzal vádoltak, hogy szakszervezetként politizálunk. Igen, így van! Mi képviseljük a politika komoly oldalát, amely az emberek valódi problémáival foglalkozik” - hangoztatta Landini. Hozzátette, hogy készek az országot „úgy kifordítani mint egy kesztyűt”.
„Nem állunk le a sztrájkokkal, addig harcolunk, amíg eredményt nem érünk el!” mondta. Az UIL szakszervezet szerint azonnali béremelésre van szükség, mivel az infláció az utóbbi két és fél évben elérte a 17 százalékot.
A tervezett havi három eurónál magasabb nyugdíjemelés kell, a 7000 fővel csökkentett pedagógus állomány béremelése szükséges, az egészségügy szélesebb támogatása, mivel jelenleg a bruttó nemzeti terméknek csak valamivel több mint hat százalékát fordítják az ágazatra, valamint új szerződéspolitika kell, hiszen a szektorban az új szerződések nyolcvan százaléka határozott időre szól.
A legnagyobb ellenzéki erő, a Demokrata Párt (PD) főtitkára, Elly Schlein Rómában vonult fel a szakszervezeti tüntetésen, amelyen a Bella Ciao baloldali dalt énekelték.
„A Meloni-kormány megfosztja a dolgozókat jogaiktól” – mondta Schlein. Giorgia Meloni a kormánya jövő évi, harmincmilliárd eurót érő költségvetési csomagjáról Sergio Mattarella államfővel egyeztetett. Kormányforrások szerint teljes volt az egyetértés abban, hogy a politikai és társadalmi légkör „csendesítésére” van szükség. A római parlamentnek december 31-ig kell megszavaznia a költségvetési törvénycsomagot.