Külföld

Egyre ijesztőbb a biztonsági helyzet az olasz városban

Matteo Piantedosi belügyminiszter vezeti a Milánó biztonságának helyreállítása érdekében összehívott olasz hatósági csúcstalálkozót csütörtökön, amelyet a város peremkerületében migráns fiatalok által kirobbantott zavargások tettek szükségessé.

Egyre ijesztőbb a biztonsági helyzet az olasz városban
Olasz rendőrség
Fotó: AFP/NurPhoto/Manuel Romano

Az észak-olaszországi nagyváros rendőrsége, csendőrsége, a terrorizmusellenes nyomozóigazgatóság, valamint a polgármesteri hivatal és más intézmények képviselői vesznek részt a csütörtökre összehívott találkozón, amelyet Matteo Piantedosi belügyminiszter, több olasz város korábbi prefektusa vezet.

A rendkívüli biztonsági egyeztetést az utóbbi napokban egymást követő zavargások, utcai tüntetések tették szükségessé, amelyeket egy rendőri üldözésben életét vesztő migráns fiatalember, a 19 éves Ramy Elgami halála robbantott ki.

Több száz, többségében fiatalkorú bevándorló vonult az utcákra a második legnagyobb városrésznek számító Corvetto negyedben, amely multikulturális kerületként ismert. Arcukat eltakarva járműveket rongáltak meg, máglyákat gyújtottak az úttesten, a rendőrökre támadtak. A zavargások a Franciaország bevándorlók lakta kerületeiből ismert banlieue-harcokat idézték, amelyek mostanáig ritkaságnak számítottak Olaszországban. Giuseppe Sala polgármester csak a három napig tartó zavargások után szólalt meg.

A függetlenként indult, de magát balközép politikusnak tartó Sala úgy nyilatkozott, aggódik a helyzet miatt, de Milánó továbbra is befogadó marad.

A belügyminiszter látogatásával egy időben a polgármester Ramy Elgami édesapját hívta meg hivatalába, aki a La7 televízióadónak szerda este hangoztatta, hogy véget kell vetni az erőszaknak, és helyre kell állítani a törvényes rendet.

Ramy Elgami egy motoron utazott, melyet egy 22 éves tunéziai vezetett. Nem álltak meg egy rendőri ellenőrzési ponton, ezért üldözőbe vették őket. A motor nekiütközött egy kőfalnak: a családjával 11 éve Milánóban élő Ramy Elgamin már nem tudtak segíteni, tunéziai társát letartóztatták. Ezer euró készpénzt és rabláshoz használt eszközöket találtak nála. Ramy Elgami lánytestvére, saját apjának ellentmondva, szintén a La7 tévéadónak úgy nyilatkozott, biztos benne, hogy testvére nem balesetben halt meg az üldözés közben, hanem a rendőrautó szándékosan elgázolta.

A hatóságok vizsgálatot indítottak.

Valójában a csendőrség járműve vette üldözőbe a motoros fiatalokat. A La7 egy gyalogos videófelvételét közölte, amelyen látszanak az üldözés pillanatai. Ramy Elgami barátai a közösségi oldalakon szintén azt terjesztik, hogy nem baleset történt, a fiatalt a csendőrök ütötték el szándékosan.

A barátok egyike, a Corvetto kerületben élő Nadir, a LaPresse hírügynökség videóinterjújában kijelentette, hogy a zavargásokban részt vevő fiatalok nagy része nem ismerte Ramyt.

„Milánón kívülről érkeztek, mivel Ramy halála az utolsó csepp volt a pohárban. Az emberek úgy érzik, ez róluk is szól, és igazságot akarnak. A mi kerületünket hagyták lezülleni, magunkra hagytak bennünket, nincsen semmilyen választási lehetőségünk. Az állam jelenlétét csak akkor érezzük, amikor az államnak megéri” – fejtette ki.

A jobbközép pártok szerint Milánó a polgármester és a mögötte álló baloldal migrációs politikájának következtében teljesen ellenőrizhetetlenné vált. Az egymilliós várost a hiányos közbiztonság és a bűnözés terjedése miatt a Batman-filmekből ismert Gotham Cityhez hasonlítják: a hasonlatot elsőként Franco Gabrielli volt országos rendőrparancsnok használta még 2023 októberében, azóta pedig rapperek és a közösségi oldalak terjesztik.

A milánói rendőrparancsnok, az idegenrendészet vezetője, Bruno Megale az Il Foglio című napilapnak csütörtökön elmondta, hogy a városban százhetvenkét járművel járőröznek folyamatosan, és most további 500 fős erősítést kértek.

Év eleje óta több mint 3800 üzletrablás történt, közel hatszázzal több, mint tavaly. Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes, a jobboldali Liga párt vezetője szerint „nemzeti vészhelyzet” alakult ki. Salvini a közösségi oldalán hangoztatta, hogy ami Milánóban történik a baloldal éveken át fenntartott és védelmezett migrációs politikai modelljének a kudarcát mutatja. „Aki azzal szembeszállt, idegengyűlölőnek, rasszistának vagy még rosszabbnak lett és van ma is kikiáltva, (...) jogok kötelesség nélkül, befogadás integráció nélkül, a multikulturalitás ideológiája társadalmunk értékeinek tisztelete nélkül, az illegális bevándorlás éltetése mintha erkölcsi kötelesség lenne, mert így diktálják a jók és igazságosak – értsd alattuk a baloldali politikusokat, újságírókat és idézőjelbe tett értelmiségieket” – jegyezte be Matteo Salvini.

Kapcsolódó írásaink