Külföld
Az Európán kívüli országokból érkezők már kérvényezhetik a brit elektronikus belépési engedélyt
Az ETA nem vízum, hanem digitális beutazási engedély
A brit kormány az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) nevű online dokumentumot kísérleti jelleggel Katar esetében már tavaly bevezette, idén februártól pedig az Öböl-menti Együttműködési Tanácshoz (GCC) tartozó többi ország, valamint Jordánia állampolgáraira is kiterjesztette.
A brit belügyminisztérium szerdai bejelentése szerint mostantól az Európán kívüli többi nem vízumkötelezett ország állampolgárai is elkezdhetik az ETA kiváltását, és számukra január 8-tól lesz kötelező az elektronikus belépési engedély megléte a nagy-britanniai beutazáshoz.
A tárca megerősítette azt is, hogy 2025. április 2-án az európai országokra, köztük az Európai Unió tagállamaira szintén érvénybe lép az ETA-rendszer. Az európaiak március 5-től kezdhetik kiváltani a brit beutazási engedélyt.
A 10 fontba (4930 forintba) kerülő engedély két évig vagy a kérelmező útlevelének lejártáig érvényes, és az érvényességi idő alatt korlátlan számú nagy-britanniai beutazást tesz lehetővé, esetenként legfeljebb hat hónapi időtartamra.
A londoni belügyi tárca szerdai ismertetésében hangsúlyozza, hogy az ETA nem vízum, hanem digitális beutazási engedély, amelyet a mobileszközökre letölthető, UK ETA nevű alkalmazással lehet kérvényezni.
A tájékoztatás szerint az alkalmazás gyors és egyszerű ügyintézést tesz lehetővé, és a kérvényezők zöme néhány óra alatt választ kap folyamodványára.
Azok, akiknek nincs erre alkalmas mobileszközük, a gov.uk brit kormányzati honlapon is benyújthatják ETA-kérvényüket.
London már a brit EU-tagság csaknem öt évvel ezelőtti megszűnése (Brexit) után jelezte, hogy idővel a vízumkötelezettség nélküli beutazóknak, köztük az EU-tagországok állampolgárainak is szükségük lesz belépési engedélyre.
Nem kell kiváltaniuk az ETA-t azoknak az EU-állampolgároknak, akik 2020 végéig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek Nagy-Britanniában, és megszerezték az ehhez szükséges, meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyt (EU Settled Status), amely változatlanul biztosítja számukra a brit EU-tagság idején megszerzett jogosultságaikat.