Külföld
Albániában kiszabadult a házi őrizetből az egykori elnök
Korrupciós vádakkal kell szembenéznie
A korrupcióval és szervezett bűnözéssel foglalkozó különleges bíróság, amely magas rangú tisztségviselők és politikusok ügyeivel foglalkozik, indoklás nélkül visszavonta a Berisha házi őrizetére csaknem egy évvel ezelőtt kiadott végzést.
Berisha parlamenti mentelmi jogát tavaly decemberben megszüntették, és a politikust házi őrizetbe helyezték, mert megszegte azt a korábbi utasítást, miszerint kéthetente jelentkeznie kell a bíróságon. Azt is megtiltották neki, hogy külföldre utazzon, de ezt a végzést az alkotmánybíróság már a múlt héten megsemmisítette.
A házi őrizet ideje alatt a 80 éves Berisha a Tirana belvárosában lévő lakásában lakott. Bár megtiltották neki, hogy családján és ügyvédein kívül másokkal is érintkezzen, minden este beszédet mondott a háza előtt összegyűlt támogatói kis csoportjainak.
A politikust az ügyészek tavaly októberben vonták vizsgálat alá, mert visszaélt a tisztségével annak érdekében, hogy segítsen vejének, Jamarber Malltezinek közterületek privatizációjában, amelynek az volt a célja, hogy felépítsenek 17 lakóházat a fővárosban, Tiranában.
Szeptemberben Berishát hivatalosan is megvádolták korrupcióval egy ingatlanügylet kapcsán. A politikus tagadta a vádakat, amelyeket politikailag motiváltnak minősített. Úgy vélekedett, hogy a vádemelésre Edi Rama, a kormányzó baloldali Szocialista Párt miniszterelnöke adott utasítást.
Berisha 2005 és 2013 között Albánia miniszterelnöke, 1992 és 1997 között pedig elnöke volt. A 2021-es parlamenti választásokon a Demokrata Párt képviselőjeként újraválasztották.
A balkáni országban jövő tavasszal tartják a következő parlamenti választásokat.
Az Egyesült Államok kormánya 2021 májusában, az Egyesült Királyság pedig 2022 júliusában megtiltotta Berishának és közeli családtagjainak a beutazást állítólagos korrupciós érintettsége miatt.
A Demokrata Párt tagjai és az ellenzéki koalícióhoz tartozó támogatóik tiltakozásokat tartanak vezetőjük, Berisha és a volt elnök, Ilir Meta letartóztatása miatt, mondván, hogy a vádak politikai indíttatásúak.
Az ellenzék korrupcióval vádolja a kormányt, és azt akarja, hogy már a 2025-ös parlamenti választások előtt egy technokrata ügyvivő kormány váltsa fel.