Külföld

Tömeges migrációt okoznak az agresszív bandaháborúk Haitin

A karib-tengeri ország évtizedek óta él a fegyveres bandák fenyegetésének árnyékában

A bandaháborúk fokozódása miatt az utóbbi tíz napban több mint 40 ezer embernek kellett elmenekülnie lakóhelyéről Haitin, ilyen menekülthullámra hosszú ideje nem volt példa az országban – közölte hétfőn az ENSZ Nemzetközi Migrációs Szervezete (IOM).

Tömeges migrációt okoznak az agresszív bandaháborúk Haitin
A bűnbandákhoz kötődő erőszakcselekmények korábban a fővárosra korlátozódtak, az utóbbi évben az erőszak a fővárostól északra fekvő területekre, főként az Artibonite régióra is átterjedt
Fotó: AFP/Clarens Siffroy

Az IOM adatai szerint Port-au-Prince-ben november 11. és 20. között 40 965 ember kényszerült lakóhelye elhagyására, ráadásul sokaknak már második, harmadik alkalommal kellett menekülnie.

„Nem volt példa ilyen mérvű elvándorlásra, mióta 2022-ben megkezdtük a haiti humanitárius válság kezelését” – érzékeltette a helyzet súlyosságát Grégoire Goodstein, az IOM haiti ügyekért felelős vezető tisztviselője.

Hozzátette: a válság nem csupán humanitárius feladatokat jelent, hanem egyúttal a kollektív felelősség próbája is, mivel az ENSZ-missziónak veszélyes körülmények között kell működnie.

Mindeddig összesen több mint 700 ezer ember kényszerült lakóhelyének elhagyására a szegény karib-tengeri országban. Haiti évtizedek óta szenved politikai instabilitástól és él a fegyveres bandák fenyegetésének árnyékában.

Az elmúlt két hétben Port-au-Prince és a szomszédos települések újabb erőszakhullámmal szembesültek, miután a bandák februárban létrejött Viv Ansanm (Együttélés) elnevezésű szövetségének Ariel Henry kormányának megbuktatása után november 10-én sikerült elérnie Garry Conille kormányfő távozását is.

Kapcsolódó írásaink