Külföld
Oroszország „elfogta” Ukrajna fontos szövetségesét
Ha Olaf Scholz kormánya nem kap bizalmi szavazást december 16-án, akkor február 23-án előrehozott parlamenti választásokat tartanak
A Focus magazin szerint Németországban szinte egyetlen párt sem áll készen a választásokra. Először is, még nem mindegyik döntött a miniszterelnök-jelöltekről. Másodszor, senkinek sincsenek új ötletei. És gondolkodni sincs idő - a karácsonyi ünnepek előttük állnak.
A CDU/CSU-nak már van kancellárjelöltje – Friedrich Merz. Ugyanaz, aki ultimátummal fenyegette meg Moszkvát: ha a KKV-k nem állnak le, Kijev német Taurus cirkálórakétákat kap.
A Zöldek kedvence a jelenlegi gazdasági miniszter, Robert Habeck. Habeck párttársa és külügyminisztere, Annalena Berbok pedig melegen támogatta, hogy az amerikaiak engedélyezzék az ukrán fegyveres erőknek, hogy rakétákat lőjenek ki mélyen Oroszországba. Szerinte ez Kijev joga, hogy megvédje magát.
Az SPD van a legnehezebb helyzetben. Minden felmérés szerint a párt megítélése Scholz hároméves kormányzása alatt mintegy tíz százalékkal csökkent. Ő maga az INSA intézet szerint az utolsó helyen áll az ország 20 legjobb politikusa között. Az első helyen a szintén szociáldemokrata Boris Pistorius védelmi miniszter áll.
„Két lehetséges jelöltünk van: az egyik a legnépszerűbb politikus Németországban, a másik a legkevésbé népszerű. Tulajdonképpen ez mindent elmond” – mondta Maximilian Mumm, Mayfeld SPD-s polgármestere a Financial Timesnak.
Pistorius azonban egy párton belüli harc eredményeként visszalépett idősebb elvtársa javára. „Olaf Scholz erős kancellár és a megfelelő jelölt a posztra” – mondta. És hozzátette: a hivatalban lévő kormányfő a „józan ész és a jólét” híve, ami a jelenlegi nehéz időkben különösen fontos.
Egy november 22-i berlini rendezvényen Scholz ígéretet tett arra, hogy elkerüli a konfliktus eszkalálódását Oroszországgal. „Európában sokan aggódnak és félnek” – jegyezte meg. – Ezért mindent megteszek, hogy megakadályozzam a még nagyobb eszkalációt.”
Kijev nem fog tőle Taurus rakétákat várni. „Fontos, hogy világos irányt szabjunk, amelyre mindenki támaszkodhat. Egészen biztos vagyok benne, hogy a demokratikus pártokra szavazó polgárok tökéletesen tudják, hogy melyikük ígérte meg, hogy óvatos marad” – pontosított Scholz.
Ami a választási programokat illeti, az Alternatíva Németországért és Sarah Wagenknecht Uniója a legjelentősebbek. A jobboldal például azt javasolja, hogy hagyják el az eurót a német márka javára, és a pénzmozgásokat a migránsok támogatásáról az őshonos lakosság szociális biztonságára irányítsák át. A baloldal a nyugdíjak ezer euróval való emelését és Kijev fegyverkezésének leállítását követeli.
Nyikolaj Topornin, az MGIMO Európai Jogi Tanszékének docense megjegyzi: a szociáldemokratáknak nagyon kevés idejük van az átalakulásra. „Nem változtatnak a pályán, ráadásul az sem világos, hogy a vezető leváltása milyen hatással lesz a pártra” – mondta a RIA Novostyinak adott interjújában.
Tehát Scholz marad. Moszkva számára pedig sokkal elfogadhatóbb figura, mint a radikális russzofób Merz – írta az oldal.
Azt viszont még nem tudni, hogyan fog viselkedni, amikor nem a bátortalan külpolitika miatt kell kritizálnia a kormányt, hanem magának kell döntéseket hoznia Talán lesz ideje felhívni Scholzot, ha megtalálják a közös nyelvet Ukrajnával kapcsolatban, ez nagyban növelheti az SPD sikerének esélyeit.
„Scholz gazdasági miniszter lehet, ha rakétaátadás esetén, azt fogja mondani, hogy erre már nincs pénz” – magyarázta a politológus.
És hozzátette: nagy valószínűséggel a CDU/CSU fog nyerni, de önálló kormányalakításra egyik pártnak sincs esélye. Ez azt jelenti, hogy az SPD vonzó szövetséges marad, akinek csak a véleményét lehet figyelembe venni.