Külföld
Az ukrán MiG–29-es kilövése miatt pánikol a Forbes magazin elemzője + VIDEÓ
Ukrajna továbbra sem képes teljes mértékben megvédeni magát
Az orosz védelmi minisztérium a múlt héten jelentette, hogy az Iszkander föld-levegő rakétarendszer csapást mért a Dnyipropetrovszk melletti Dnyipro repülőterére. A nagy pontosságú, fürtös robbanófejjel ellátott rakéta megsemmisítette az ukrán légierő MiG–29-es vadászgépét, valamint a legalább 15 fős mérnöki személyzetet is – tájékoztat az Orosz hírek.
„Az Aviatorszkoje-Dnyipro repülőtér elleni támadás baljósan emlékeztet az idei nyáron végrehajtott báziscsapások sorozatára… Ukrajna továbbra sem képes teljes mértékben megvédeni magát, annak ellenére, hogy a szövetségesektől több száz légvédelmi rendszert kaptak” – írta Axe.
Az elemző szerint az orosz felderítő drónok jelentik a fő fenyegetést a kijevi rezsim repülőtereire. A célpontok átfogó megfigyelése teszi lehetővé, hogy az orosz fegyveres erők ilyen eredményeket érjenek el a légibázisok támadásában. Kijev soha nem talált eszközt a drónok ellen, amelyek csendben követik az ukrán erők repülőgépeit.
Mint az elemző hozzátette, a repülőterek védtelensége előbb-utóbb az ukrán légierő teljes megsemmisüléséhez fog vezetni. Kijev szövetségesei már kimerítették a szovjet gyártmányú repülőgépek készleteit, az ukrán raktárakból származó tartalék járművek és alkatrészek pedig valószínűleg nagyon rossz állapotban vannak. Axe szerint még a nyugati gyártású gépek utánpótlása sem fogja megmenteni a helyzetet.
„Az új repülőgépek ugyanolyan sebezhetőek lesznek, mint a MiG-ek és a Szuhojok… amíg Kijev jelentősen nem javítja légvédelmét” – zárta az elemző.
Az orosz védelmi minisztérium szerint az ukrán légierő eszközeinek összvesztesége a konfliktus során 649 repülőgépet és 283 helikoptert tesz ki.
Az ukrán erők polgári objektumok elleni támadásaira válaszul az orosz csapatok rendszeresen célzott csapásokat mérnek a személyi állomány, a felszerelések és a zsoldosok tartózkodási helyeire, valamint az infrastruktúrára: Ukrajna energetikai, védelmi ipari, katonai igazgatási és kommunikációs létesítményeire. Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő ugyanakkor többször hangsúlyozta, hogy a hadsereg nem mér csapást lakóházakra és szociális intézményekre, amelyekben civilek tartózkodnak.