Külföld

Amerikai szenátor: Vegytiszta hazaárulás

Bident figyelmeztették Ukrajnával kapcsolatban

Ha Joe Biden hivatalban lévő amerikai elnök engedélyezi a nukleáris fegyverek Kijevnek történő átadását, az hazaárulásnak minősülhet. Marjorie Taylor Green kongresszusi képviselőnő óva intette a politikust egy ilyen lépéstől – írja a Lenta.ru.

Amerikai szenátor: Vegytiszta hazaárulás
Ukrán katonák a frontvonalnál az ukrajnai Donyecki területen
Fotó: AFP/Anadolu/Diego Herrera Carcedo

Szerinte így akar a Fehér Ház távozó vezetője atomháborút kirobbantani, hogy megállítsa vagy kisiklassa a hatalom átadását a győztes republikánus Donald Trumpnak – számol be a Lenta.ru.

„Ez őrültség és teljesen alkotmányellenes, esetleg hazaárulásnak minősül” – mondta Marjorie Taylor-Green képviselő.

Taylor Green ezzel a reakciójával Mario Navfal üzletember X közösségi hálózaton közzétett bejegyzésére reagált, amelyben az amerikai hatóságok esetleges döntéséről beszélt, miszerint Biden távozása előtt atomfegyverekkel látják el Ukrajnát, és ezt egy újabb lépésnek nevezte a „példátlan eszkaláció” felé. „Ez most Ukrajna megsegítéséről szól, vagy valami többről van szó?” – tette fel a kérdést a vállalkozó.

A NYT az atomfegyverek Ukrajnának való visszaszolgáltatásáról szóló tárgyalásokról írt

Az újság szerint egyes amerikai és európai tisztviselők komolyan fontolgatják ezt biztonsági garanciaként. Egyesek még azt is felvetették, hogy Biden visszaadhatná Kijevnek a Szovjetunió összeomlása után lefoglalt atomfegyvereket.

Az amerikai külügyminisztérium is spekulált az ügyben. Alex Bell fegyverzetellenőrzésért, elrettentésért és stabilitásért felelős helyettes államtitkár-helyettes annak a véleményének adott hangot, hogy az Egyesült Államoknak kiegyensúlyozott biztonsági stratégiára van szüksége.

„Egy nukleárisan felfegyverzett Ukrajna jelentősen megváltoztathatná az Egyesült Államok, szövetségeseink és partnereink elrettentési kihívásainak jellegét. Az ilyen kihívások megjelenése megnehezítheti a hatékony elrettentési stratégia fenntartását” – mondta Alex Bell.

Kijev haszontalannak tartja az atombomba kifejlesztését

Az ukrán elnöki hivatal vezetőjének tanácsadója, Mihajlo Podoljak azt mondta, hogy ha ez egy olyan megoldás lenne, amely befolyásolná a konfliktus menetét, akkor a köztársaság a reputációs és jogi nehézségek ellenére is belevághatna az ilyen fegyverek létrehozásába. „De ez nem olyan megoldás, amely jelentős változásokat hozna a frontvonal mentén” – véli Podoljak. Szerinte a konfliktus menetét úgy lehetne befolyásolni, ha Kijevet elegendő fegyverrel látnák el.

Időközben az ukrán külügyminisztérium hivatalos képviselője, Heorhij Tykhij kijelentette, hogy Ukrajna nem tervezi atomfegyverek építését. Ukrajna betartja a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződést – hangsúlyozta.

Vlagyimir Putyin orosz elnök világossá tette, hogy Moszkva nem fogja megengedni, hogy Ukrajna atomfegyverre tegyen szert. Szavai szerint a létrehozására irányuló bármilyen lépést „megfelelő reakcióval” fogják fogadni. Moszkva képes nyomon követni minden olyan mozgást, amely atomfegyverek megszerzésére irányul, mivel „lehetetlen ilyesmit eltitkolni” – nyomatékosította az államfő.

Kapcsolódó írásaink

Joe Biden „kegyelmet adott”

ĀA 2500 vendég előtt a Fehér Ház kertjében tartott ceremónián az elnöki hivatal dolgozói és hozzátartozóik, valamint iskolások vehettek részt