Külföld

Lavrov a NATO céljairól beszélt

„Megpróbálják a gazdasági folyamatokat is az ellenőrzésük alá vonni”

A NATO, kijelentve, hogy a biztonságát kell szavatolnia, megpróbálja ellenőrzése alá vonni a gazdasági folyamatokat – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter – számol be a RIA Novosztyi.

Lavrov a NATO céljairól beszélt
Szergej Lavrov, Oroszország külügyminisztere
Fotó: AFP/Bryan R. Smith

„A NATO-t azért hozták létre, hogy megvédje tagjai területét. Megígérték nekünk, hogy nem bővítik a szövetséget. Ők mégis bővítették. 1997-ben aláírtunk egy külön dokumentumot. Láttuk a bővítést, de a lehető legnagyobb mértékben korlátozni akartuk a saját magunknak okozott károkat. Aláírtunk egy megállapodást a NATO-val, hogy nem állomásoztatnak állandó fegyveres erőket az új tagok területén. Ezt továbbra is megtették. Most már a határainkon is ott vannak” – mondta a „Párbeszéd a jövőért” tudományos és oktatási program résztvevőivel tartott találkozón.

„A NATO azt állította, hogy ők egy védelmi szövetség. Most fenyegetést kapnak (ahogy ők nevezik) az indo–csendes-óceáni térségből, a Dél-kínai-tengerről, a Tajvani-szorosból és mindenhonnan, ahol Kína és Oroszország egy része van. A NATO miniblokkokat hoz létre (USA, Japán,Dél-Korea), a nukleáris tervezés elemeit hozza be a katonai projektjeibe ezekkel az országokkal, létrehozta az AUKUS-t (USA, Ausztrália, Nagy-Britannia)” – folytatta a miniszter.

Vagyis – mutatott rá – „a szövetség a tetteivel deklarálta, hogy a biztonságát fenyegető veszélyek ma már szinte mindenhol jelen vannak”.

„Megpróbálják a gazdasági folyamatokat az ellenőrzésük alá vonni. Ezzel párhuzamosan minden versenytárs fejlődését illegális szankciókkal korlátozzák. Most Oroszország rekordot döntöget ezek tekintetében. Egyre több szankciót alkalmaznak más országok ellen: Irán, Észak-Korea. Kínát egyre gyakrabban érik komoly korlátozások a technológiaátadással kapcsolatban, ami korábban egészen nyugodtan és fájdalommentesen zajlott” – hangsúlyozta a miniszter.

„Harc folyik az erőforrásokért, és végső soron harc a befolyásért. Az Egyesült Államok célja az kell legyen, hogy biztosítsa a világ olyan állapotát, ahol nem lesz senki, aki szorosan versenyezne Amerikával. Ez az, amit most tulajdonképpen megfigyelünk” – mondta Lavrov.

Kapcsolódó írásaink