Külföld

Az orosz légvédelem két brit gyártmányú Storm Shadow rakétát fogott el

Az orosz légvédelem elfogott két brit gyártmányú Storm Shadow rakétát, amelyeket Ukrajna lőtt ki az elmúlt 24 órában – közölte csütörtökön az orosz védelmi minisztériumra hivatkozva az oroszhirek.hu.

Az orosz légvédelem két brit gyártmányú Storm Shadow rakétát fogott el
A Storm Shadow/SCALP alacsony észlelhetőségű, nagy hatótávolságú, levegőből indítható cirkálórakéta, az európai gyártó MBDA levegő-felszín elleni fegyvere
Fotó: AFP/Ben Stansall

A tárca nem pontosította, hogy pontosan hol fogták el a britek által szállított lőszereket, amikor csütörtöki tájékoztatóján közölte a hírt.

Az orosz légvédelem elfogott két brit gyártmányú Storm Shadow rakétát, amelyeket Ukrajna lőtt ki az elmúlt 24 órában – közölte csütörtökön az orosz védelmi minisztérium.

Kedden a BBC védelmi forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy Ukrajna Storm Shadow rakétákat lőtt ki oroszországi célpontokra a Kurszki területen.

Az állítás azt követően hangzott el, hogy Joe Biden leköszönő amerikai elnök állítólag engedélyezte Kijevnek, hogy amerikai ATACMS rakétákkal csapást mérjen olyan területekre, amelyeket nemzetközileg Oroszország részeként ismernek el. Sem Washington, sem London nem erősítette meg hivatalosan, hogy Ukrajnának engedélyezte volna a nagy hatótávolságú fegyvereik ilyen célú bevetését.

Volodimir Zelenszkij ukrán vezető régóta követelte a NATO-partnereinél, hogy engedélyezzék a nagy hatótávolságú csapásokat Oroszország ellen, ami miatt Vlagyimir Putyin orosz elnök szeptemberben figyelmeztetést intézett a szövetséghez.

Putyin szerint Kijev képtelen a NATO által biztosított nagy hatótávolságú rakéták indítására anélkül, hogy célzási adatokat és segítséget kapna az Egyesült Államoktól és szövetségeseitől, így egy ilyen támadás azt jelentené, hogy a Nyugat és Oroszország közvetlenül háborúban áll egymással.

A hét elején jóváhagyott, frissített orosz nukleáris doktrína kimondja, hogy egy olyan külföldi ország elleni támadást, amely nem rendelkezik tömegpusztító fegyverekkel, de egy atomhatalom támogatja, mindkettőjük közös támadásának kell tekinteni. Moszkva célja, hogy „egy potenciális agresszor felismerje, hogy a megtorlás elkerülhetetlen”, ha az ország biztonságát fenyegetik – olvasható a dokumentumban.

Kedden Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök, aki jelenleg az orosz Biztonsági Tanács elnökhelyettese, arra figyelmeztetett, hogy válaszul ezekre a legutóbbi nagy hatótávolságú támadásokra „Oroszország fenntartja a jogot, hogy tömegpusztító fegyverekkel vágjon vissza Kijev és a NATO kulcsfontosságú létesítményei ellen, bárhol is legyenek azok”.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint az első ATACMS rakéták keddi indítása az oroszországi Brjanszki területre „egyértelmű jele annak, hogy ők [az Egyesült Államok és szövetségeseik] a Moszkva és Kijev közötti konfliktus eszkalálódását akarják”.

Kapcsolódó írásaink