Külföld

Oroszország „tervet készített Ukrajna felosztására”

A terv Ukrajna három részre való feldarabolását irányozza elő

Az orosz védelmi minisztérium előrejelzést dolgozott ki a világ katonai és politikai helyzetének 2045-ig tartó alakulásáról, amely Ukrajna felszámolását és felosztását irányozza elő. Moszkva ezt a tervet diplomáciai csatornákon keresztül átadhatja az Egyesült Államoknak – erről az RBC-Ukrajna számolt be az Interfax-Ukraina hírügynökségre hivatkozva.

Oroszország „tervet készített Ukrajna felosztására”
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

Az Interfax-Ukraina hírszerzési forrásai szerint a tervet, amely Ukrajna három részre való felosztását irányozza elő, külföldi országok kormányain és képviselőin keresztül lehet eljuttatni az új amerikai kormányzathoz.

Hogyan néz ki Oroszország terve?

Az első rész az orosz terv szerint az úgynevezett „Oroszország új régiói”. Ezek Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja, Herszon régiók és a Krím Szevasztopollal, amelyeknek hivatalosan az Orosz Föderáció részévé kellene válniuk. Moszkva ma erre összpontosít.

A második rész az ügynökség forrásai szerint egy „oroszbarát államalakulat”. Ez egy „állam” megalakulását jelenti Kijev, Csernyihiv, Szumi, Harkiv, Poltava, Kirovohrad, Dnyipro, Odessza, Cserkaszi, Vinnyica és Zsitomir régiók oroszbarát hatóságaival.

Ez az „államalakulat” lemond az európai és euroatlanti integrációról, és elfogadja az orosz katonai jelenlétet, követve a transznisztriai, abháziai és dél-oszétiai példát.

A harmadik rész a nyugat-ukrajnai „vitatott területek”. Ezek Voliny, Rivne, Hmelnyickij, Lviv, Ivano-Frankivszk, Ternopil, Csernyivci és Kárpátalja területei, amelyeket a Kreml a szomszédos Magyarországgal, Lengyelországgal és Romániával akar felosztani.

Oroszország előrejelzése 2045-ig

Az ügynökség szerint az oroszok előrejelzésükben négy fő forgatókönyvet határoztak meg a nemzetközi folyamatok alakulására vonatkozóan. A Kreml különösen két kedvezőtlen forgatókönyvet azonosított: „az USA és a Nyugat dominanciája” és „Kína a világ vezető hatalmává válása”. Ezek akkor merülhetnek fel, ha Oroszország veszít, vagy befagyasztják az Ukrajnával folytatott háborút.

A Moszkva számára kedvező forgatókönyvek: „Többpólusú világ kialakulása és a befolyási szférák felosztása a vezető szereplők között” és „Regionalizáció/káosz”. Ezek feltételezik Oroszország győzelmét az Ukrajnával vívott háborúban.

Emlékeztetőül: novemberben az Egyesült Államokban elnökválasztást tartottak, amelyet a republikánus Donald Trump nyert meg, aki azt ígérte, hogy gyorsan véget vet Oroszország Ukrajna elleni háborújának. Trump eddig semmilyen hivatalos tervet nem mutatott be a háború befejezésére, csak pletykákat és a környezetéből származó, Ukrajnának nem kedvező nyilatkozatokat.

Kapcsolódó írásaink