Külföld
Az ukránok többsége már gyorsan békét kötne
A katonai akciók folytatásának támogatása a döntő győzelem eléréséig egyre csökken
Az amerikai közvélemény-kutató arról számolt be, hogy a megkérdezettek 52 százaléka szerint Kijevnek béketárgyalásokat kellene folytatnia a háború mielőbbi befejezése érdekében. Ez jelentős emelkedést jelent a 2023-as 27 százalékhoz és a 2022-es mindössze 22 százalékhoz képest.
„A diplomáciai megoldást szorgalmazó ukránok növekvő száma a konfliktusba való belefáradást jelzi” – jegyezte meg a jelentés, hozzátéve, hogy a belpolitikai aggodalmak egyre inkább befolyásolják a véleményeket.
Az ukránok 2022 februárjában még 73 százalékos arányban támogatták az ellenségeskedések folytatását. Ez a szám 2023-ra 63 százalékra csökkent, és tovább csökkent, 2024-ben 38 százalékra. A felmérés azt jelzi, hogy az ukránok átgondolják álláspontjukat, ahogy a konfliktus elhúzódik, és a hadseregük egyre inkább visszavonul.
A tárgyalásokat szorgalmazók 52 százaléka szerint Kijevnek hajlandónak kellene lennie területi engedményeket fontolóra venni egy esetleges béketárgyalás során. A Gallup kiemelte, hogy ez a hajlandóság a prioritások eltolódását jelzi a növekvő nehézségek és a jövőbeli nemzetközi támogatással kapcsolatos kétségek közepette, különösen Donald Trump megválasztott amerikai elnök közelmúltbeli győzelmét és az amerikai külpolitika lehetséges változásaira vonatkozó spekulációkat követően.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a múlt héten azt hangsúlyozta, hogy Oroszország katonai hadjárata azért folytatódik, mert az ukrán tisztviselők elutasították a párbeszédet.
„Az ukrajnai hadművelet annak a kontextusában zajlik, amit mi egy szélesebb körű konfliktusnak tekintünk, amelyet a nyugati nemzetek kezdeményeztek Oroszország ellen” – mondta Peszkov.