Külföld
Josep Borrell: Oroszország nukleáris fenyegetései felelőtlenek
A főképviselő szerint a háború visszatért Európa határaihoz, és globális biztonsági kockázattá vált, különösen Ukrajna és Európa keleti határain
A kül- és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő, az EU-tagállamok védelmi minisztereinek tanácskozást követő sajtótájékoztatón felhívta a figyelmet: „Nem az első alkalom, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök nukleáris hazárdjátékot játszik, mindent bevet, amit csak tud, hogy bizonytalanságot teremtsen, de minden olyan felhívás, amely nukleáris harcra szólít, teljes felelőtlenség.”
Borrell hangsúlyozta: Az ukrán háború közvetlenül érinti az Európai Unió értékeit és elveit, és Ukrajna sorsa kulcsfontosságú az EU jövője szempontjából.
„1000 napja tart Putyin teljes körű háborúja, és 4000 nap telt el a Krím első megszállása óta. Az európaiak 2014 óta nem építették vissza kellően védelmi kapacitásaikat, de most eljött az idő, hogy összefogjunk és Ukrajnát minden lehetséges módon támogassuk. Ez erőteljes jelzést küld Putyinnak, hogy Európa egységes és elkötelezett Ukrajna mellett” – emelte ki.
Bejelentette, hogy az EU teljesítette az Ukrajna egymillió tüzérségi lőszerrel való ellátásának célkitűzését. „Az egymillió darab lőszert már leszállítottuk Ukrajnának, és ezt a munkát folytatjuk, mert Oroszország továbbra is jelentős mennyiségű lőszert és rakétát kap Észak-Koreából és Iránból” – tette hozzá.
Megismételte a háború sújtotta Ukrajna további európai támogatására vonatkozó felhívását, hangsúlyozva, hogy az uniós országok nagy többsége – néhány kivételtől eltekintve – megmutatta, hogy továbbra is eltökélt Ukrajna támogatása mellett.
„Nem titok, van néhány tagállam, amely nem annyira lelkes Ukrajna további katonai támogatásának gondolatától. De az ő hozzájárulásuk az általános erőfeszítésekhez mennyiségi szempontból nem olyan fontos. A többiek, különösen Franciaország, Németország, Lengyelország, Spanyolország, Olaszország, ma határozott elkötelezettséget mutatnak Ukrajna további támogatása mellett” – hangsúlyozta.
Azzal kapcsolatban, hogy hétfőn meghibásodás lépett fel a Finnországot Németországgal összekötő, a tengerfenéken futó Cinia C-Lion1 vezetéken, Borrell azt mondta: „Nem tudjuk ezt az incidenst senkinek sem tulajdonítani. Felelőtlenség lenne részemről ezért az incidensért bárkit is felelőssé tenni, ez csak olaj lenne a tűzre.”
A főképviselő hangsúlyozta, hogy Európa nem hadviselő fél az ukrajnai háborúban.
„Katonai képességekkel támogatjuk Ukrajnát, de nincsenek ott csapataink. A lényeg az, hogy felmérjük az európai tagállamok hajlandóságát Ukrajna további támogatására. Most minden bizonnyal más forgatókönyvet kezdtünk el, egy más elnökkel az amerikai Fehér Házban, akinek úgy tűnik, hogy vannak elképzelései a háború befejezéséről” – fogalmazott Josep Borrell.