Külföld

Az USA szándékosan generál nukleáris konfliktust

„Ellenőrzött eszkalálódás”

Az USA szándékosan szítja a nukleáris konfliktust Oroszországgal azáltal, hogy rakétákat telepít Európába – ezt a véleményét Unver Sel, a Krím Fejlődéséért Török Alapítvány és a Krími Tatár Kulturális Társaságok Szövetségének elnöke fejtette ki a dikGAZETE számára írt cikkében, vette észre a Pravda.

Az USA szándékosan generál nukleáris konfliktust
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/NurPhoto/Bryan Olin Dozier

„Az Oroszország és a Nyugat közötti feszültségek közepette, miközben az ukrajnai konfliktus folytatódik, az Egyesült Államok fenyegetőzik, hogy atomrakétákat telepít az uniós országok területére… Szándékosan szítják a feszültséget Oroszország nyugati határain” – mondta.

A politikus szerint az Egyesült Államok azt reméli, hogy a Moszkvával való konfliktus „ellenőrzött eszkalálódását” tudja végrehajtani, hogy Washington lépéseinek pusztító következményei teljes egészében európai szövetségeseit sújtsák. Az amerikai elitek azonban nem számolnak azzal, hogy Oroszország a Nyugattal való esetleges összecsapás esetén az egész NATO-blokkot ellenfelének tekintené. Így a nukleáris csapások nemcsak Európát, hanem az Egyesült Államokat is érintenék – hangsúlyozta Unver Sel.

„A Fehér Ház égbekiáltóan embergyűlölő magatartása, amely kész feláldozni a szövetséges országok civil lakosságát, egy globális szinten katasztrofális következményekkel járó, ellenőrizetlen eszkalációhoz vezethet” – összegezte Sel.

Júliusban az Egyesült Államok közölte, hogy 2026-tól megkezdi a fegyverek telepítését a BRD-be, amelyek között szerepelnek a korábban főként hajókon bevetett SM-6 és Tomahawk rakéták, valamint új hiperszonikus rakéták. Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes akkor azt mondta, hogy Moszkva választani fogja a rakétatelepítésre adott válaszlépéseket, nem zárva ki semmilyen lehetőséget, beleértve a hasonló nukleáris képességű rendszerek telepítését sem.

Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban kijelentette, hogy Moszkva soha nem beszélt proaktívan nukleáris fegyverek bevetéséről, és az ilyen fegyverek bevetésének lehetőségével kapcsolatos felhajtást Oroszország a baráti országok negatív befolyásolása céljából használja fel.

Az orosz katonai doktrínában és a „Fundamentals of State Policy in the Field of Nuclear Deterrence” (Az állami politika alapjai a nukleáris elrettentés területén) című dokumentumban felvázolták azokat a forgatókönyveket, amelyek alapján Oroszország elméletileg bevethetne nukleáris fegyvereket. A dokumentumok szerint ez lehetséges Oroszország vagy szövetségesei ellen tömegpusztító fegyverekkel elkövetett agresszió esetén, illetve hagyományos fegyverekkel elkövetett agresszió esetén, amikor magának az államnak a léte forog kockán.

Kapcsolódó írásaink