Külföld
Szimbolikus akciókkal tiltakoznak a gazdák Franciaországban
Az FNSEA-JA, a gazdák legjelentősebb szakszervezeti szövetsége hétfőre több mint nyolcvan szimbolikus akciót hirdetett meg, hogy felhívják a figyelmet megélhetési gondjaikra, illetve tiltakozzanak az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur szabadkereskedelmi övezet tagállamai között kötendő megállapodás ellen.
A délnyugat-franciaországi Cannet-des-Maures-ban mintegy 300 gazda földet borított az utakra, és kereszteket állított, amelyek a francia mezőgazdaság halálát jelképezték. A keleti Vesoulban, a déli Montpellier-ben vagy az ország középső részén található Lyonban a prefektúrák elé a tiltakozó gazdák helységnévtáblákat helyeztek, és többkonténernyi kukoricaszárat szórtak ki, de akciók voltak Strasbourgban is, a Franciaországot és Németországot összekötő hídon.
„Nem akarunk olyan konkrét blokádokat, mint amilyeneket tavaly láttunk” – mondta Pierrick Horel, a Fiatal Gazdák (JA) elnöke az RMC rádióban hétfőn.
A türelmetlenebb gazdák már vasárnap traktoros felvonulást tartottak, s a Párizs melletti Villacoublay légitámaszpont közelébe vonultak, ahonnan Emmanuel Macron államfő a brazíliai Rióba, a G20-országok csúcstalálkozójára indult.
„Macron, ha Rióba mész, ne feledkezz meg a parasztjaidról!” – hirdette egy hídra kifüggesztett transzparens.
Bruno Retailleau francia belügyminiszter vasárnap arra figyelmeztette a mezőgazdasági termelőket a legalább kétnaposra tervezett tüntetések előtt, hogy „zéró tolerancia” lesz az utak „tartós blokádja” esetén.
A gyenge termés és az újonnan megjelent állatbetegségek miatt a gazdák úgy érzik, hogy a gyorssegélyek és a kormányzati bejelentések ellenére a helyzetük nem javult a tavaly téli tüntetéssorozat óta. Bírálják a jelentős bürokráciát, a csökkenő jövedelmeket is. De míg tavaly a mezőgazdasági gépek üzemanyagára kivetett adók váltották ki a tiltakozó hullámot, most az Európai Unió által a Mercosur-országokkal (Brazília, Argentína, Uruguay, Paraguay és Bolívia) tervezett szabadkereskedelmi megállapodás megkötése a legfőbb oka a gazdák dühének.
A francia politikai elit és a mezőgazdasági termelők tiltakozása ellenére az EU eltökéltnek tűnik abban, hogy az év végéig aláírja a megállapodást, amely lehetővé teszi a latin-amerikai országok számára, hogy több marhahúst, csirkehúst és cukrot értékesítsenek vámmentesen Európában. Több európai ország, köztük Spanyolország és Németország is szeretné, ha megkötnék a megállapodást, mivel az fellendítené az autók, a gépek és a gyógyszeripari termékek exportját az Európai Unióból. A francia gazdák azonban attól tartanak, hogy tisztességtelen verseny alakul ki az olyan termékek miatt, amelyekre nem vonatkoznak a szigorú európai környezetvédelmi és egészségügyi előírások.
Emmanuel Macron vasárnap Buenos Airesben kijelentette, hogy Franciaország „nem fogja aláírni a szabadkereskedelmi megállapodást a jelenlegi formájában”.
„Nem az a célunk, hogy idegesítsük a franciákat…, sem az, hogy gátoljuk őket, még kevésbé az, hogy kiéheztessük őket, ahogyan azt több más mezőgazdasági szakszervezettől hallottuk” – hangsúlyozta Arnaud Rousseau, az FNSEA elnöke, utalva a második legnagyobb agárszövetség, a Coordination rurale egyes vezetőinek felhívásaira, akik az elmúlt napokban egyes nagyvárosok, például Párizs „bekerítését” vagy „éheztetését” javasolták. A Coordination rurale jelezte, hogy megvárja a kedden és szerdán esedékes kongresszusát, és azt követően dönt a mozgósítás esetleges fokozásáról. A szakszervezet, amely azt állítja, hogy tavaly óta több ezer új tagot szerzett, „mezőgazdasági lázadást” ígér, amely szerdán délnyugaton „élelmiszer-szállítási blokáddal” kezdődne, amennyiben „nem történik előrelépés” a Mercosur-dosszié ügyében.