Külföld
Feszültség alakult ki az európai és a horvát ügyészség között
Az USKOK és az Európai Ügyészség (EPPO) egymástól függetlenül, párhuzamosan folytatott nyomozást ugyanabban az ügyben. Ebben a volt egészségügyi miniszter is gyanúsított, és a vádak szerint állami kórházak részére túlárazottan szereztek be robottechnikai eszközöket.
Az EPPO közlése szerint ők az „előzetes nyomozást” még júliusban kezdték meg, és sokkal szélesebben és mélyebben foglalkoztak az esettel, míg a horvát ügyészség (DORH) néhány hete vizsgálódik, kevesebb embert gyanúsít, enyhébb bűncselekmények elkövetésért. A DORH Vili Berost hivatali visszaéléssel gyanúsítja, míg az EPPO szerint a volt miniszter egy szervezett bűnözői csoport tagja volt, és kenőpénzt fogadott el azért, hogy állami kórházak részére orvosi eszközöket szereztek be jelentősen túlárazottan. A DORH szombaton arra utasította az EPPO-t, hogy a teljes nyomozati anyagot és bizonyítékot adja át számára. Az európai ügyészség ugyanakkor azt kérte a horvát ügyészségtől, hogy engedje át a nyomozást.
A vádlottak védőügyvédei a sajtónak úgy nyilatkoztak: teljes a jogi káosz. A lapnak nyilatkozó Anto Nobilo ügyvéd, aki ügyészi tapasztalattal is rendelkezik, azt mondta: vélhetőn Ivan Turudic legfőbb ügyész úgy dönt majd, hogy a horvát hatóságok hatáskörébe tartozik a vizsgálat lefolytatása. Kellemetlen helyzetet okozhat azonban, ha kiderül, hogy az USKOK mindössze két héttel ezelőtt kezdett vizsgálatot, hogy megelőzze az EPPO akcióját, és kevésbé súlyos bűncselekménnyel vádolja meg a volt minisztert – fogalmazott Nobilo.
A legfőbb ügyész korábban is fenntartásokkal volt az EPPO-val szemben. Megválasztása előtt, idén februárban azt mondta: „Nem vagyok benne biztos, hogy szükséges volt csatlakozni a testülethez, számos európai ország nem tette meg és működnek, sőt a helyzet náluk jobb.” Hozzátette mindazonáltal, hogy ez politikai akarat volt, amit ő tiszteletben tart, de szerinte „túlhangsúlyozzák mindenható hatalmukat”.
Horvátországban a legfőbb ügyészt a kormány javaslatára a parlament nevezi ki négy évre az illetékes parlamenti bizottság előzetes állásfoglalása alapján. Turudic alkalmasságát a posztra az ellenzéki pártok mellett Zoran Milanovic államfő is vitatta. Úgy vélekedtek: kötődése a kormányzó Horvát Demokratikus Közösséghez (HDZ) kétségbe vonja a horvát ügyészség függetlenségét.
A napokban a horvát ügyészség négy volt miniszter ellen is vádat emelt: Darko Horvat építésügyi, területtervezési és állami vagyonkezelési miniszter, Tomislav Tolusic volt mezőgazdasági miniszter, Boris Milosevic, a szerb kisebbséghez tartozó volt miniszterelnök-helyettes és Josip Aladrovic munkaügyi és nyugdíjrendszerért felelős miniszter ellen. Ellenük hatalommal való visszaélés és hűtlen kezelés a vád. Tolusicot korábban az EPPO utasítására vették őrizetbe uniós költségvetés kárára elkövetett bűncselekmények vádjával.
A legnagyobb horvát ellenzéki párt, a Szociáldemokrata Párt (SDP) szombaton bejelentette: összegyűjtötte a megfelelő számú aláírást Andrej Plenkovic kormányfő visszahívásához. A párt frakciója tisztában van azzal, hogy bizalmatlansági indítványt nem fogja megszavazni a parlement, de mint mondták, ez az egyetlen logikus lépés arra, hogy Plenkovic kormányzásának kevesebb mint három éve alatt a második hivatalban lévő minisztert tartóztatták le a hatóságok korrupció gyanújával.