Külföld
Nagy-Britannia kilátástalan jövője
Az volt a cél, hogy az Egyesült Királyság hatalmát az egész világra kivetítsék
Egy védelmi forrás azt mondta a lapnak, hogy a brit hadsereg „egy egész rakás forgatókönyvet” futtatott le egy teljes körű konfliktust szimulálva, amelyben a haditengerészet „túlélési képességét” tesztelték egy „elsöprő erővel” szemben. A hadgyakorlatokban, amelyek részletei titkosak, a HMS Queen Elizabeth – a flotta jelenlegi zászlóshajója – és a HMS Prince of Wales vett részt, amelyeket 2017-ben, illetve 2019-ben állítottak hadrendbe – írja az Orosz hírek.
Mindkét hajót arra tervezték, hogy az Egyesült Királyság hatalmát az egész világra kivetítse, és akár 40 repülőgépet is képes szállítani, beleértve a fejlett F–35B Lightning II lopakodó vadászgépeket, valamint helikopterek befogadására a tengeralattjáró elleni hadviseléshez, valamint csapatszállítókra.
A Times egyik, a helyzetet jól ismerő forrása elismerte, hogy „a legtöbb hadijátékban a hordozókat elsüllyesztik”, hozzátéve, hogy a hajók különösen sebezhetőek a rakétákkal szemben. Egy katonai tisztviselő kifejtette, hogy a haditengerészet parancsnoksága „mindent a végsőkig feszít” ezeken a tesztfuttatásokon. „Egy bizonyos ponton eljutunk egy olyan forgatókönyvhöz, ahol [a hordozó] elsüllyed” – mondta.
A brit lap megjegyezte, hogy Kína, az Egyesült Királyság egyik potenciális ellenfele, fejleszti hajó elleni ballisztikus rakétákból és szuperszonikus hajó elleni cirkálórakétákból álló arzenálját, valamint radaros képességeit.
A The Times szerint a brit katonai vezetők megpróbálnak olyan eszközöket találni, amelyektől megszabadulhatnak, hogy dollármilliárdokat takarítsanak meg, és már folynak a viták arról, hogy a repülőgép-hordozók elengedhetetlenek-e a modern hadviseléshez. Egy magas szintű megbeszélésen „felmerült legalább egy repülőgép-hordozó leselejtezésének lehetősége a pénzügyi problémák megoldása érdekében” – írja a lap.
Egy forrás azonban azt állította, hogy bár minden lehetőség továbbra is az asztalon van, nagyon valószínűtlen, hogy az Egyesült Királyság leszerelné egyik hordozóját, mivel ez „lefokozná az elkötelezettségünket a NATO iránt egy olyan időszakban, amikor az USA jelzi, hogy távolodik”.
Alan West, a korábbi First Sea Lord szerint a repülőgép-hordozók az Egyesült Királyság arzenáljának legsokoldalúbb eszközei közé tartoznak, hozzátéve: „Ha a hordozók annyira haszontalanok, akkor a kínaiak, az amerikaiak és az indiaiak miért építik kétségbeesetten a hordozóerőket?”
Brit tisztviselők és médiajelentések évek óta fegyelmeztetnek a brit hadsereg nem megfelelő harckészültségével kapcsolatban, John Healey védelmi miniszter a múlt hónapban azt mondta, hogy a fegyveres erők „kiüresedtek” és „alulfinanszírozottak”.