Külföld

Magas szintű biztonságpolitikai párbeszéd kezdődött Ukrajna és Japán között

Ukrajna és Japán külügyminisztere szombaton Kijevben megállapodott, hogy vezető külügyi és védelmi tisztségviselők részvételével magas szintű kétoldalú biztonságpolitikai párbeszédet indítanak, tekintettel Oroszország Ukrajna elleni elhúzódó háborújára, amelyben újabban észak-koreai katonák is részt vesznek.

Magas szintű biztonságpolitikai párbeszéd kezdődött Ukrajna és Japán között
Ivaja Takesi japán külügyminiszter Ukrajnában
Fotó: AFP/Sergei Supinsky

Ivaja Takesi japán külügyminiszter, aki előre be nem jelentett látogatást tett az ukrán fővárosban szombaton, vendéglátójával, Andrij Szihibával tartott találkozója után újságíróknak kijelentette, hogy az új érintkezési forma egyaránt magába foglal kétoldalú információcserét és védelmi egyeztetést.

„Japán továbbra is Ukrajna mellett áll az igazságos és tartós béke megvalósítására irányuló erőfeszítéseiben” – jelentette ki Ivaja a két miniszter közös sajtótájékoztatóján.

A találkozó elején, amelyen újságírók is jelen lehettek, Andrij Szihiba megköszönte Japánnak azt a segítséget, amelyet Ukrajnának nyújtott az ellene 2022 februárjában kezdődött orosz invázió kezdete óta.

A két miniszter bírálta az észak-koreai csapatok nyugat-oroszországi felvonultatását és közvetlen bevetésüket az agresszióban. Ez rendkívül aggasztó – jelentette ki Ivaja.

A japán külügyminiszter hangsúlyozta, hogy az észak-koreai katonák részvétele az ukrajnai konfliktusban „rendkívül súlyos fejlemény„ Kelet-Ázsia biztonságának szempontjából.

Kijev szerint mintegy 11 ezer észak-koreai katona állomásozik az oroszországi Kurszk megyében, ahol az ukrán erők augusztus óta folytatnak offenzívát.

A japán külügyminiszter ellátogatott a Kijev megyei Bucsába, ahol orosz katonák a vádak szerint atrocitásokat követtek el polgári személyek ellen a háború elején.

Ivaja Takesi később találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel.

A japán külügyminiszter vonattal érkezett Lengyelországból – közölte a japán külügyminisztérium. Ez volt a japán külügyek irányítójának első kijevi látogatása, amióta Isiba Sigeru miniszterelnök kormánya hivatalba lépett.

Japán az Egyesült Államokkal és a hét legfejlettebb ipari országot tömörítő G7 csoport többi tagjával együtt támogatja Ukrajnát és gazdasági szankciókkal sújtja Oroszországot a háború kezdete óta.

Legutóbb januárban járt Kijevben japán külügyminiszter Kamikava Joko személyében. Isiba elődje, Kisida Fumio tavaly márciusban tett előre be nem jelentett látogatást Ukrajnában.

Kapcsolódó írásaink