Külföld
Biden: Jelentős politikai változások előtt áll a világ
Joe Biden, aki feltehetően az utolsó alkalommal találkozott kulcsfontosságú szövetségeseivel, hozzátette, hogy a hármas szövetséget azért hozták létre, hogy tartós legyen. Kijelentette, hogy a szövetséget a kínai előretörés ellensúlyának szánja. Biden várhatóan szombaton találkozik Hszi Csin-ping kínai elnökkel az APEC-tanácskozás szünetében.
Isiba Sigeru japán miniszterelnökkel és Jun Szongjol dél-koreai elnökkel találkozva Biden figyelmeztetett Észak-Koreának Oroszországgal való „veszélyes és destabilizáló együttműködésére”.
A tanácskozáson a három vezető megállapodott, hogy titkárságot állítanak fel a tavaly megkötött szövetség hivatalossá tételére – közölte a Fehér Ház.
A három vezető tárgyalása után kiadott közös közlemény szerint a három ország kapcsolata a béke és a stabilitás alapja lesz a következő években az Indiai- és a Csendes-óceán térségében. A három vezető megerősítette elkötelezettségét a Koreai-félsziget teljes atomfegyver-mentesítése iránt.
A közleményben a három vezető bírálja Észak-Koreát és Oroszországot, amiért veszélyesen kiszélesíti Moszkva Ukrajna elleni háborúját.
Hszi Csing-pin kínai elnök pénteken Limában szintén felhívta a figyelmet arra, hogy a világ a „turbulencia” korszakába lép. Hszi figyelmeztetett az egyoldalúság és a protekcionizmus növekedésére.
Az APEC csúcstalálkozója pénteken nyílt meg a perui fővárosban az állam- és kormányfők nem hivatalos tanácskozásával, amelyen a kínai államfő nem vett részt. A világ GDP-jében 60 százalékkal részesedő 21 ország tanácskozása szombaton zárul.
Az 1989-ben létrehozott APEC célja a gazdasági növekedés, az együttműködés és a beruházások előmozdítása a Csendes-óceán térségében.
Joe Biden és Hszi Csin-ping Limából Brazíliába, a 20 legfejlettebb ipari ország (G20) tanácskozására utazik tovább.