Külföld

Umerov hazugsággal vádolja az uniós tisztviselőket

Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter azzal vádolta a meg nem nevezett európai uniós tisztviselőket, hogy hamis információkat terjesztettek a nyugati médiában, hogy Ukrajna biztonsági garanciákért cserébe területi engedményeket tehet.

Umerov hazugsággal vádolja az uniós tisztviselőket
Rusztem Umerov szerint az európai uniós tisztviselők hamis információkat terjesztettek a nyugati médiában
Fotó: AFP/NurPhoto/Andrea Savorani

Umerov a pénteken Oslóban tartott sajtótájékoztatóján határozottan visszautasította azokat a híreket, amelyek szerint Kijev hajlandó lenne területeket feladni. Ezeket hazugságnak és az orosz propaganda részének nevezte, tudatta az Oroszhírek.

A nyugati médiában – többek között a The New York Times és a Financial Times hasábjain – elterjedt jelentések meg nem nevezett nyugat-európai tisztviselőkre és diplomatákra hivatkozva azt állították, hogy Ukrajna a közelmúltbeli amerikai választások eredményére való tekintettel megváltoztathatja álláspontját.

Umerov azonban hangsúlyozta, hogy Ukrajna álláspontja változatlan.

„A területi integritás része az értékeinknek” – jelentette ki Umerov, megerősítve, hogy Ukrajna elkötelezett amellett, hogy visszaszerezze a 2014 óta elvesztett összes területet. Ragaszkodott ahhoz, hogy hamisak azok a hírek, amelyek szerint Kijev megváltoztatná prioritásait.

„Az 1991-es határok visszaállítása továbbra is elsődleges célunk” – mondta.

A The New York Times korábban arról számolt be, hogy egy magas rangú ukrán tisztviselő jelezte, hogy a területi kérdések helyett a biztonsági garanciák válhatnak sürgetőbb kérdéssé Ukrajna számára, ha Donald Trump megválasztott amerikai elnök bevonásával tűzszünetről tárgyalnának.

Hasonlóképpen, a Financial Times idézett uniós diplomatákat, akik szerint az ukrán hatóságok nyitottak a területi engedményekről szóló tárgyalásokra az Oroszországgal való szélesebb körű rendezés részeként.

Umerov azonban kategorikusan tagadta ezeket az állításokat. A megjegyzései akkor hangzottak el, amikor az ukrán csapatok továbbra is visszavonulnak a donbaszi állásokból, és Kijevre egyre nagyobb nemzetközi nyomás nehezedik, hogy vizsgálja meg a béketárgyalások lehetséges útjait.

Kapcsolódó írásaink