Külföld
Két év után megtört a jég: Olaf Scholz telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyinnal
A kancellár közel két év után tárgyalt az orosz elnökkel, akitől – a berlini közlés szerint – az orosz csapatok Ukrajnából való kivonását követelte, és megerősítette, hogy Németország töretlenül támogatja Ukrajnát.
Az egyórás telefonbeszélgetés során a „kancellár felszólította Oroszországot, hogy az igazságos és tartós béke elérése érdekében mutasson hajlandóságot az Ukrajnával folytatott tárgyalások megkezdésére” – fogalmazott a szóvivő.
Scholz elítélte az ukrán polgári infrastruktúra elleni orosz légitámadásokat, továbbá arra figyelmeztetett, hogy az észak-koreai csapatok orosz oldalon való bevetése komoly eszkalációt okozhat a háborúban.
Vlagyimir Putyin a „jelenlegi válsághelyzetért” a NATO hosszú távú agresszív politikáját okolta, amely meglátása szerint egy „oroszellenes fellegvárat” hozott létre Ukrajna területén, figyelmen kívül hagyja Moszkva biztonsági érdekeit, és lábbal tiporja az orosz ajkú lakosok jogait – áll a Kreml által kiadott pénteki közleményben.
Az orosz elnök jelezte, hogy Moszkva továbbra is nyitott a béketárgyalások folytatására, utalva ezzel az általa júniusban említett feltételekre, amelyek között Ukrajna NATO-csatlakozási törekvéséről való lemondása mellett négy olyan ukrán régióból való csapatkivonás is szerepel, amelyek területét Oroszország 2022-ben magához csatolta.
A beszélgetés során az orosz elnök ismét leszögezte, hogy az ukrajnai konfliktus lezárását célzó megállapodásnál az orosz biztonsági érdekeket és az „új területi realitásokat” is figyelembe kell venni, továbbá foglalkozni kell a konfliktus kiváltó okaival is.
Azt is kifejtette, hogy Oroszország német igény esetén készen áll az országok közti energiaegyezmények áttekintésére. A Kreml közleményében megemlítették: A vezetők az orosz–német kapcsolatok „példátlan leépüléséről” is beszéltek, amiért az orosz elnök Németországot okolta annak „barátságtalan” lépései miatt.
A telefonbeszélgetés tényét a Kreml is megerősítette, hozzátéve: az egyeztetés elsődleges témája az ukrán válság volt, tudatta az Orosz hírek.
A Kreml közleménye szerint Putyin és Scholz utoljára 2022 decemberében beszélt közvetlenül. A pénteki hívás során, amelyet Moszkva szerint a német fél kezdeményezett, a két vezető „részletes és őszinte eszmecserét folytatott az ukrajnai helyzetről”.
Putyin elmondta Scholznak, hogy a jelenlegi válság „közvetlen következménye a NATO régóta tartó agresszív politikájának, amelynek célja egy oroszellenes hídfőállás létrehozása ukrán területen, miközben figyelmen kívül hagyja országunk érdekeit a biztonság terén és lábbal tiporja az orosz ajkú lakosok jogait” – közölte a Kreml.
A konfliktus politikai és diplomáciai megoldásának kilátásairól szólva az orosz elnök elmondta, hogy Moszkva soha nem utasította el a béketárgyalásokat Kijevvel, és továbbra is nyitott a tárgyalások újraindítására, amelyeket korábban az ukrán fél leállított és megtiltott.
Putyin ugyanakkor megjegyezte, hogy a Moszkva és Kijev közötti esetleges rendezésnek figyelembe kell vennie Oroszország érdekeit a biztonság területén, valamint az új területi realitásokat, és „meg kell szüntetnie a konfliktus kiváltó okait”.
A két vezető megvitatta az orosz–német kapcsolatokat is, amelyekről Putyin azt mondta, hogy „példátlan romlásuk” a Berlin által folytatott „barátságtalan politika” eredménye. Moszkva mindeközben mindig betartotta a szerződéses kötelezettségeit az energiaágazatban, és továbbra is kész a kölcsönösen előnyös együttműködésre – mondta Putyin.
A vezetők megvitatták a közel-keleti feszültségeket és a térségben kialakult válság békés megoldására irányuló erőfeszítéseket is – közölte a Kreml. A megbeszélést követően Putyin és Scholz megállapodtak abban, hogy kapcsolatban maradnak egymással – tették hozzá.
Kijevet előre értesítette Berlin
Heorhij Tihij ukrán külügyi szóvivő elmondta, hogy Scholz és Putyin telefonbeszélgetése nem hozta közelebb a békét, pusztán reményt keltett Oroszország vezetőjében, hogy enyhül politikai elszigeteltsége.
Megerősítette: Ukrajna előre tájékoztatást kapott Berlintől arról, hogy a német kormányfő beszélni készül Putyinnal.
„Még ha a német kancellár nem is fogalmazott meg olyan szempontokat a megbeszélés során, amelyek ellentétesek lennének Ukrajna álláspontjával, az orosz diktátorral folytatott beszélgetések önmagukban nem hoznak létre hozzáadott értéket az igazságos béke megteremtéséhez” – írta a külügyi tárca honlapján kiadott közleményében.
Tihij hangsúlyozta, hogy „a hosszú beszélgetések olyan erőforrások, amelyeket Putyin több mint húsz éve használ fel érdekeinek megvalósítására. Most a tárgyalások csak reményt adnak Putyinnak nemzetközi elszigeteltségének enyhítésére. Konkrét, határozott cselekedetekre van szükség, amelyek békére kényszerítik, nem pedig rábeszélésre és csillapítási kísérletekre, amelyeket a gyengeség jelének tart, és saját céljaira használ fel. A szükséges konkrét cselekedetek pedig ismertek, elsősorban a megszálló csapatokat kell kivonni Ukrajna területéről” – hangsúlyozta a szóvivő.