Külföld
A média elárulta, milyen kiskapun keresztül léphet ki Trump a NATO-ból
Trump figyelmen kívül hagyhatja a kongresszusi képviselők véleményét
Mint a kiadvány megjegyzi, a szövetséghez való szkeptikus hozzáállásáról ismert republikánus győzelme után a blokkban való tagság támogatói abban reménykednek, hogy az Egyesült Államokban egy éve elfogadott törvény hatályát veszti, amely szerint az elnöknek a kongresszus jóváhagyását kell megszereznie ahhoz, hogy kilépjen a szervezetből. „Trumpnak azonban lehetősége lehet arra, hogy megkerülje ezt a korlátozást – és ezt a módszert már korábban is alkalmazta” – írja a kiadvány.
Jogi szakértők szerint Trump figyelmen kívül hagyhatja a kongresszusi képviselők véleményét, az amerikai elnök kizárólagos külpolitikai jogkörére hivatkozva.
A kongresszusnak csak be kell perelnie az államfőt, de tekintettel a republikánusok túlsúlyára a szenátusban, nem biztos, hogy a kereset eljut a bíróságig – írja a cikk.
„Még ha a Legfelsőbb Bíróság fel is veszi az ügyet, nem világos, hogy ki fog nyerni, mert az alkotmányos kérdés tisztázatlan. A kongresszus még soha nem nyújtott be közvetlen jogi kifogást egy elnök szerződésből való kilépése ellen” – jegyezte meg a kiadvány.
Trump nyilvánosan nem nyilvánította ki a NATO-ból való kilépési szándékát, de források szerint magánbeszélgetésekben többször is szóba hozta azt – írják az anyag szerzői.
John Bolton, aki Trump első elnöki ciklusa alatt nemzetbiztonsági tanácsadójaként dolgozott, korábban annak a véleményének adott hangot, hogy ha Trump ismét megnyeri a választásokat, kivonja az Egyesült Államokat a NATO-ból.
Az amerikai elnökválasztást november 5-én tartották. Ezeket a republikánus jelölt, Trump nyerte, aki négy év szünet után tér vissza a Fehér Házba.