Külföld
Orbán Viktor: Nehéz, bonyolult és veszélyes a helyzet
A miniszterelnök elárulta, hogy nincs teljes egyetértés közte és Donald Trump között az ukrajnai háborút illetően
A kormányfő szerint Európának kellő súllyal kell részt vennie a geopolitikában, hogy legyen beleszólása a sorsát alakító folyamatokba. Nincs elvesztegetni való időnk – mondta.
A migrációról szólva azt mondta, mindenki elégedetlen a kialakult helyzettel, és egyetért abban, hogy változtatni kell. A legfontosabb most a leszámolás a bírósági aktivizmussal. Mert hiába egyeznek meg valamiben az országok, hiába fogadnak el törvényeket a kormányok, ha a bíróságokon ezek aztán kipukkadnak.
Edi Rama, Albánia miniszterelnöke azzal kezdte felszólalását, hogy János Pál pápát idézte, aki szerint a magyar mennyei nyelv, mert egy örökkévalóság megtanulni, saját nyelvét, az albánt pedig a purgatórium nyelvének nevezte, annyira nehéz fordítani.
A szellemesség után angolul folytatta tájékoztatását. Valódi privilégiumnak nevezte, hogy jelen lehet, és külön köszönetet mondott a meghívásért Orbán Viktornak.
Szerinte Vlagyimir Putyin az Ukrajna elleni támadásával felébresztette az európaiakat, beindított egyfajta közös gondolkodást a jövőről, amiből még valami jó is kisülhet.
Hangsúlyozta, hogy az Európai Politikai Közösség ülésén résztvevők 700 millió európait képviseltek, és érdemes elgondolkozni azon, mennyi minden jó származna abból, ha ennyi ember egy jobb képviseletet nyerhetne valamilyen formában.
Köszönetet mondott az unió soros elnökségét ellátó magyar kormánynak azért is, mert támogatja Albánia európai integrációját.
Orbán Viktor kérdésre válaszolva elmondta: 2015-ben, amikor a migrációs válság elkezdődött, még ősbűnnek számított a kerítés építése, de a magyar kormány vállalta a lázadó szerepét. Azóta mások is építettek kerítést, az már nem számít bűnnek.
Rámutatott arra is, hogy elsőként követelte a magyar kormány, hogy a menedékkérők igényét a határokon kívül kell elbírálni. Ennél jobb javaslatot még senkitől nem hallott. Ezt kell megvalósítani. De ma ezt jogszabályok nehezítik, és az európai bíróság elítélt minket. De Orbán Viktor leszögezte, hogy folytatják a lázadást, és nem engednek be senkit.
– Én vagyok az egyetlen miniszterelnök, aki túlélte a migrációs krízist, és még hivatalban van 2015 óta. Azért van ez, mert mindig az emberek oldalán álltam – tette hozzá.
Orbán Viktor elárulta, hogy nem volt teljes egyetértés közte és Donald Trump között az ukrajnai háború folytatását illetően. De a békepárti tábor növekszik.
Egy francia lap kérdésére elmondta, csak félig tartotta be az ígéretét: mivel Kirgizisztánban volt, nem pezsgőztek, hanem vodkát ittak Donald Trump egészségére. Aztán komolyra fordítva a szót, és Ukrajnáról szólva jelezte: Európa úgy ment bele az ukrajnai háborúba, hogy nem határozta meg a céljait.
Ezt a munkát el kell végezni, és reméli, hogy holnap estére sikerül közelíteni az EU-tagok álláspontjait – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy Magyarország mit fog profitálni Orbán Viktor és Donald Trump személyes jó kapcsolatából, a miniszterelnök azt mondta: mértéktartást javasol magunknak, hiszen az USA most megválasztott elnökének ezer nagyobb problémája van, mint például a kettős adóztatásra vonatkozó, a demokrata adminisztráció által felmondott egyezmény újratárgyalása.
Hozzátette: rajta vagyunk azonban a listán, és fontos, hogy a republikánusok hozzáállása egészen más Magyarországhoz, mint a demokratáké.
Hangsúlyozta az is, hogy az első és a legfontosabb a tűzszünet, amely aztán elvezethet a békéhez.
Egy másik kérdésre válaszul elmondta, Donald Trump megválasztása miatt égetővé vált a kérdés, hogy ki és hogyan, illetve miből fogja finanszírozni a háborút, ha az Egyesült Államok csökkenti a támogatásait. Ezért mondta, hogy a választások lezártak egy fejezetet, és megnyitottak egy újat, ezekről a kérdésekről most igazán időszerű beszélni.
A miniszterelnök úgy véli, most a legfontosabb kérdés az, hogy mi lesz Ukrajnával. Ez fontosabb annál is, hogyan hatnak majd Donald Trump gazdaságpolitikai intézkedései az EU-ra. A háborúnak ugyanis előbb-utóbb vége lesz, és ezzel együtt új alapokra kell helyezni az európai biztonsági architektúrát. És ha az EU nem elég gyors és határozott, előfordulhat, hogy erről Oroszország és az USA a kihagyásával hozza meg a döntéseket.