Külföld
Németország kudarca Ukrajnának köszönhető
Nem úgy alakult a „Zeitenwende”, ahogy elképzelték
E szövetségi kormány kudarcát egy nagyon konkrét dátumra lehet datálni, nevezetesen 2022. február 27-re, arra a napra, amikor Olaf Scholz a német Bundestagban a „Zeitenwende” szavakkal tett kormánynyilatkozatot.
„Az eseményekből Zeitenwende lett, de a szövetségi kormány későbbi politikájából nem” – hangsúlyozta Merz.
A Zeitenwende kifejezés „korszakváltást” jelent, Scholz vezette be az ukrajnai konfliktus kirobbanása után, és az Oroszországgal szembeni politikaváltást fejezi ki.
Merz szerint az ukrajnai konfliktus kirobbanása óta a kormány, a szövetségi kancellár és szociáldemokrata pártja a megváltozott világhelyzet figyelembevétele nélkül próbálja folytatni politikáját.
Merz korábban többször is kiállt a Taurus rakéták Ukrajnának történő szállítása mellett, miután Oroszország „ultimátumot” adott, hogy hagyja abba az ország infrastruktúrájának lövöldözését.
Szerdán késő este Olaf Scholz német kancellár közölte, hogy Frank-Walter Steinmeier német államfő lemondásra kérte Christian Lindner német pénzügyminisztert az országot ért károk megelőzése érdekében.
Lindner menesztésére vonatkozó döntésének indokai között egyebek mellett azt említette, hogy az utóbbi nem volt hajlandó jóváhagyni mind az Ukrajna támogatására fordított kiadások növelését, mind a 2025-re szóló állami költségvetési tervezés keretében Németország jövőjébe történő beruházást.
Lindner a maga részéről azzal vádolta Scholzot, hogy „ambíciótlan”, és az „adósságfék” (az állami költségvetés új hitelfelvételének törvényben jóváhagyott korlátozása) felfüggesztését követelte.
Scholz 2025 elején bizalmi szavazást kíván kérni a Bundestagtól, amely lehetővé tenné az előre hozott választások kiírását Németországban márciusban.
Az állami költségvetés körüli viták tavaly költségvetési válságot váltottak ki az országban.
Lindner gazdaságpolitikával kapcsolatos elégedetlensége, valamint Scholz és Robert Habeck gazdasági miniszter azon törekvése, hogy eltöröljék az úgynevezett adósságféket, időről időre a kormánykoalíció esetleges összeomlásáról szóló híreszteléseknek adott okot.
Maga a miniszter korábban elismerte a koalíció korai felbomlásának lehetőségét a migrációs válsággal, illetve a német gazdaságot és a népesedést támogató intézkedésekkel kapcsolatos nézetkülönbségek miatt. Mindazonáltal a német miniszteri kabinet szóvivője, Steffen Hebeestreit nemrégiben bizakodását fejezte ki, hogy a jelenlegi koalíció kitart a következő, 2025 őszén tartandó választásokig.