Külföld
Csehország beszáll a Keleti Pajzsba
Múlt héten Donald Tusk lengyel kormányfő az építés elindításáról számolt be az X-en
Wladyslaw Kosiniak-Kamysz aznap Jana Cernochová cseh védelmi minisztert fogadta. A kétoldalú tárgyalást követő sajtókonferencián a lengyel politikus a többi között arról számolt be, hogy ismertette Cernochovával a NATO keleti szárnyának és az Európai Unió keleti határának védelmét célzó lengyel intézkedéseket, ezen belül a Keleti Pajzs projektjét.
A pajzs első részét – két kilométer hosszú szakaszon – még ezen a héten, a hétfőre eső lengyel állami ünnep, a függetlenség napja előtt fejezik be – jelezte Kosiniak-Kamysz.
Közölte: a Keleti Pajzs megvalósításához cseh hadmérnököknek is ajánlott együttműködést. A 10 milliárd zlotyba (937 milliárd forint) kerülő Keleti Pajzs keretében 2028-ig a lengyel–fehérorosz és a lengyel–orosz határ 800 kilométer hosszú szakaszán korszerű térfigyelő és drónrendszereket telepítenek, továbbá terepakadályokat, valamint a lakosságnak és katonáknak szánt óvóhelyeket létesítenek.
A projektet májusban mutatták be. Múlt héten Donald Tusk lengyel kormányfő az építés elindításáról számolt be az X-en.
A lengyel miniszter a sajtókonferencián azt is elmondta: közös állásponton vannak Cernochovával arról, hogy törekedni kell a lengyel–cseh védelmi ipari együttműködés szorosabbá tételére. Megvalósítandó közös kezdeményezésnek nevezte a lőszergyártást.
Cernochová ebben az összefüggésben a Csehország által Ukrajna javára kezdeményezett nemzetközi lőszerbeszerzési programra utalt. Megjegyezte: a NATO-tagállamok a saját lőszerkészletek hiányával küzdenek, ezért új üzemeket kell létesíteni. Lengyel kollégájával megállapodtak, hogy ez ügyben magáncégekhez fordulnak együttműködési ajánlattal – közölte Cernochová.
A cseh miniszter csütörtökön a közép-lengyelországi Lask légibázisra is ellátogat, ahol a Lengyelország által beszerzendő F–35-ös vadászgépek fognak állomásozni.
Kosiniak-Kamysz emlékeztetett: az amerikai gépeket Csehország is beszerzi, a két ország ezért tapasztalatot cserél például a pilótaképzésről és a technológiáról.
Az amerikai elnökválasztásról szólva Kosiniak-Kamysz elmondta: a közös lengyel–cseh álláspont az, hogy a két ország kapcsolatai az Egyesült Államokkal „nagyon jó szinten vannak és lesznek is”.