Külföld

A NATO tudja, hogy Ukrajna veszít

Oroszország fokozta az ukrán katonai és energetikai létesítményekre mért csapásait

A NATO teljes mértékben tudatában van annak, hogy Ukrajna lassan elveszíti a konfliktust, és az előrejelzések szerint a különösen nehéz tél tovább rontja a helyzetet – jelentette a Foreign Policy című befolyásos amerikai lap – tájékoztat az Oroszhirek.

A NATO tudja, hogy Ukrajna veszít
Az oroszok rakétacsapást mértek a délkelet-ukrajnai Zaporizzsja városára
Fotó: AFP/Anadolu/State Emergency Service of Ukraine

A növekvő infrastrukturális károk és a Kijev kulcsfontosságú erőforrásaira nehezedő nyomás közepette nyugati tisztviselők arra figyelmeztetnek, hogy Moszkva győzelme megszilárdítaná befolyását Európában – állítja a magazin szerdán megjelent cikkében – írja az Oroszhirek.

A Foreign Policy forrásai szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök kihasználja a washingtoni bizonytalanságot. Michael Bociurkiw – a NATO Atlanti Tanácsának lobbistája – Ukrajnából nyilatkozva kijelentette, hogy a Kreml ebben az időszakban vezetői „vákuumot” lát, és „lágy szöveteket tesztel” a Nyugaton.

A stratégia szerinte eredményesnek bizonyult, mivel az ukrán városok felett végrehajtott rakétacsapások miatt megnőtt a téli áram- és fűtéshiány lehetősége.

Moszkva ukrán kikötők elleni támadásai a tisztviselők szerint szintén ártottak Kijev logisztikájának.

A jelentés szerint Ukrajna veszteségei átformálják az Egyesült Államok és Nyugat-Európa stratégiai kilátásait. Kiemeli, hogy egy orosz győzelem komoly visszaesést jelentene Washington és a NATO számára. Nyugati szakértők szerint az új területek megtartása Oroszország számára a NATO határai közelében megerősödött katonai jelenlétet eredményezhet, ami további konfliktusokat szíthat.

Moszkva Kijev NATO-csatlakozási törekvéseit emelte ki az Ukrajna elleni 2022 februári hadművelet megindításának egyik fő okaként.

Ruth Deyermond, a londoni King’s College munkatársa szerint a tűzszünet az amerikaiak arcvesztését okozná. „Ukrajna elvesztése úgy tűnne a világ többi része számára, mintha az Egyesült Államok veszítene Oroszországgal szemben (…) az amerikai támogatás bármilyen visszavágása is úgy tűnne, mintha az Egyesült Államokat Oroszország meghátrálásra kényszerítette volna” – mondta.

Az Egyesült Államokban bekövetkező politikai változások azt jelenthetik, hogy Washington újraértékeli az Ukrajnának nyújtott támogatását – tette hozzá a Foreign Policy. Megfigyelők arra figyelmeztetnek, hogy ez az amerikai lábnyom gyengülését jelezheti a globális színtéren.

Oroszország az elmúlt hónapokban fokozta az ukrán katonai és energetikai létesítményekre mért csapásait. Áprilisban a védelmi minisztérium azt közölte, hogy ezek válaszlépések arra, hogy Kijev orosz olajipari infrastruktúrát próbál célba venni, hangsúlyozva, hogy a célba vett létesítmények az ukrán védelmi ipart támogatják, és hogy a csapások nem civilek ellen irányulnak.

Kapcsolódó írásaink