Külföld
A Kreml reagált az orosz–ukrán titkos tárgyalásokról szóló hírekre
A szóvivő megismételte, hogy a konfliktus csak akkor érhet véget, ha Ukrajna elhagyja az orosz területeket, beleértve Donyeck, Luganszk, Herszon és Zaporozsjei területeket
Peszkovot újságíróknak nyilatkozva arra kérték, hogy kommentálja a Financial Times cikkét, amely forrásokra hivatkozva azt állította, hogy Moszkva és Kijev „előzetes megbeszéléseket folytat” a kérdésről. A lap megjegyezte, hogy Ukrajna „a Katar közvetítésével folytatott tárgyalások folytatására törekszik, amelyek augusztusban közel álltak a megállapodáshoz, mielőtt Ukrajna kurszki betörése miatt kisiklottak”.
A lap azt is írta, hogy bármilyen áttörés az energetikai infrastruktúra elleni támadások leállítása tekintetében „a konfliktus eddigi legjelentősebb de-eszkalációját” jelentené. A lap egy magas rangú ukrán tisztviselőre hivatkozva hozzátette, hogy a két fél már csökkentette a csapások gyakoriságát „a hírszerző szerveik által elért megállapodás részeként”.
Peszkov azonban úgy reagált a jelentésre, hogy „manapság rengeteg olyan álhír kering, amelynek semmi köze a valósághoz”, hozzátéve, hogy „még a legtekintélyesebb lapok sem riadnak vissza attól, hogy ilyen félrevezető információkat terjesszenek”.
A szóvivő azt is megismételte, hogy a konfliktus csak akkor érhet véget, ha Ukrajna elhagyja az orosz területeket, beleértve Donyeck, Luganszk, Herszon és Zaporozsjei területeket. Ezzel Vlagyimir Putyin orosz elnök júniusban felvetett békekezdeményezésére utalt, amely szerint Moszkva azonnal tűzszünetet hirdetne és tárgyalásokat kezdene, ha Kijev megkezdené a csapatkivonást ezekről a területekről, és újra elkötelezné magát a semlegesség mellett.
Szergej Sojgu volt orosz védelmi miniszter, aki jelenleg a Biztonsági Tanács titkáraként tevékenykedik, szeptemberben azt mondta, hogy Moszkva kapott egy török kérést az ukrán energetikai infrastruktúrára mért csapások felfüggesztésére. Ugyanakkor azt állította, hogy bár Oroszország hajlandó volt megfontolni egy esetleges megállapodást, az ukrán fél elutasította az ötletet. Az orosz külügyminisztérium kijelentette, hogy „jelenleg nincsenek tárgyalások a kijevi rezsimmel a […] kritikus infrastruktúrák biztonságáról”.
A hónap elején az ukrán Volodimir Zelenszkij felvetette az energetikai infrastruktúrára mért kölcsönös csapások felfüggesztésének ötletét, azt közölve, hogy „ez [vezethet] a háború forró szakaszának végéhez”.
Ukrán tisztviselők többször panaszkodtak arra, hogy a visszatérő orosz nagy hatótávolságú csapások pusztítást végeztek az ország energetikai létesítményeiben, ukrán tisztviselők és nyugati támogatóik becslése szerint az ország elvesztette termelőkapacitásának mintegy felét.