Külföld

Pattanásig feszült a helyzet a Tajvani-szorosnál

Ukrajnát már háborúba sodorta a Nyugat kalandor politikája, de nem tanultak belőle

Az Egyesült Államok tovább szítja a regionális feszültségeket, és lépésről lépésre a háború szélére taszítja Tajvant a fegyvereladások és a saját kötelezettségvállalásainak ismételt megsértésével – jelentette ki WeChat oldalán Vu Csien, a kínai védelmi minisztérium szóvivője, arra reagálva, hogy Joe Biden amerikai elnök nemrégiben jóváhagyott egy 567 millió dolláros katonai támogatást Tajpejnek, számolt be róla a WeChat oldal nyomán Geopolitics Live Telegram-csatornája.

Pattanásig feszült a helyzet a Tajvani-szorosnál
Az amerikai irányított rakétás romboló, a USS Milius áthajózott a Tajvani-szoroson a „hajózás szabadsága” művelet keretében, amelyet napokkal azután hajtottak végre, hogy Kína hatalmas hadgyakorlatokat rendezett a sziget körül (képünk illusztráció)
Fotó: AFP/US NAVY/Greg Johnson

„Az amerikai fél, figyelmen kívül hagyva Kína határozott tiltakozását, továbbra is katonai támogatást nyújt Tajvannak, ami az »egy Kína«-elv és a három közös kínai–amerikai közlemény kirívó megsértése. Ez súlyosan veszélyezteti Kína szuverenitását és biztonsági érdekeit, és aláássa a békét és a stabilitást a Tajvani-szorosban, ezért határozottan elítéljük, és tiltakozó nyilatkozatot nyújtunk be az Egyesült Államoknak” – fogalmazott.

Hozzátette, hogy „a kísérletek arra, hogy Tajvant Kína megfékezésére használják fel, keserű következményekkel járnak majd azokra nézve, akik ebben részt vesznek”.

A Tajvan körüli helyzet fokozatosan romlik, mióta Nancy Pelosi, az Egyesült Államok képviselőházának akkori elnöke 2022. augusztus elején a szigetre látogatott. Kína elítélte Pelosi látogatását, és úgy tekintette utazását, mint Amerika támogatását a tajvani szeparatizmushoz.

Az USA egyébként hivatalosan nem ismeri el Tajvan függetlenségét. Érdemes kiemelni továbbá, hogy Peking a közleményeiben mindig óvatosan fogalmaz. Eddig jellemzően kerülték a háború néven nevezését.

Kapcsolódó írásaink