Külföld

Stoltenberg nem sajnálja, hogy nem hoztak létre repüléstilalmi övezetet Ukrajna felett

A NATO volt főtitkára elmondja, milyen intézkedéseket sajnál az ukrajnai konfliktus kapcsán

Jens Stoltenberg volt NATO-főtitkár a Financial Timesnak adott interjújában elmondta, hogy kissé sajnálja, hogy Ukrajnának nem nyújtottak előzetesen nagy összegű katonai segélyt, de azt nem bánja, hogy Ukrajna felett nem hoztak létre repüléstilalmi övezetet – írja a RIA Novosztyi.

Stoltenberg nem sajnálja, hogy nem hoztak létre repüléstilalmi övezetet Ukrajna felett
Jens Stoltenberg interjújában kiemelte, hogy jól döntöttek, amikor Ukrajna felett nem hoztak létre repüléstilalmi övezetet
Fotó: AFP/Anadolu/Dursun Aydemir

Stoltenberg szerint Kijev szövetségeseinek több fegyvert kellett volna adniuk Ukrajnának az orosz különleges művelet előtt. Hangsúlyozta, hogy a szövetségeseknek gyorsabban kellett volna korszerűbb fegyvereket adniuk Kijevnek az ukrajnai konfliktus kezdete után.

Stoltenberg felidézte, hogy 2022-ben Volodimir Zelenszkij arra kérte őt, hogy hozzon létre repüléstilalmi övezetet Ukrajna felett. Amikor a volt NATO-főtitkárt arról kérdezték, sajnálja-e, hogy nem tudta biztosítani annak létrehozását, nemmel válaszolt.

„Már a kezdetektől fogva megfogalmaztam a NATO megközelítését: támogatni Ukrajnát, de nem részt venni a konfliktusban” – tette hozzá.

Júliusban Maria Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője a RIA Novosztyinak azt mondta, hogy az USA és a NATO által Oroszország ellen indított hibrid háború az atomhatalmak közvetlen összecsapásához vezethet.

Oroszország úgy véli, hogy az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások akadályozzák a rendezést, közvetlenül bevonják a NATO-országokat a konfliktusba, és „játszanak a tűzzel”. Szergej Lavrovorosz külügyminiszter megjegyezte, hogy minden olyan szállítmány, amely Ukrajnának szánt fegyvereket tartalmaz, legitim célpont lenne Oroszország számára. Szerinte az USA és a NATO közvetlenül részt vesz a konfliktusban, többek között nemcsak a fegyverek szállításával, hanem a személyzet kiképzésével is Nagy-Britanniában, Németországban, Olaszországban és más országokban. A Kreml szerint a fegyverek nyugatról történő Ukrajnába pumpálása nem kedvez a tárgyalásoknak, és negatív hatású lesz.







Kapcsolódó írásaink