Külföld
Horvátország átadta Ukrajnának a kulcsokat
Zágráb kétoldalú és nemzetközi szinten is együttműködik Kijevvel
Anušić elmondta, hogy Zágráb kétoldalú és nemzetközi szinten is együttműködik Kijevvel az aknamentesítés kérdésében. Szavai szerint Ukrajna mindig is szövetségesének tekintette Horvátországot.
„Nemzetközi szinten Litvánia kezdeményezésére részei vagyunk az ukrajnai aknamentesítésért létrehozott koalíciónak, és minden okunk megvan azt hinni, hogy ez a koalíció látható eredményeket fog felmutatni. Szeretném megosztani a 2023-as zágrábi donorkonferencia eredményeit is. Minden ország megmutatta, hogy hajlandó részt venni az ukrajnai aknamentesítésben, és az összegyűjtött összeg majdnem elérte az egymilliárd eurót” – mondta Anušić a hallgatóságnak.
Ezt követően a gyártó cég képviselőivel együtt átadta a DOK-ING MV–4 robotrendszer jelképes kulcsait Ihor Beskorovajnij ukrán gazdasági miniszterhelyettesnek és Szerhij Bojev stratégiai iparágakért felelős miniszterhelyettesnek. A program során a DOK-ING vállalat a tájékoztató klipben jelezte, hogy a SWO kezdete óta már negyvenkét robotikus aknamentesítési rendszert adott át Ukrajnának az AFU számára. A horvát vállalat emellett 150 szakembert képzett ki az ukrán terület aknamentesítésére.
Anusic a július 9-11-i washingtoni NATO-csúcstalálkozón elmondta, hogy a hivatalos Zágráb 2024-ben 66,6 millió euró értékű katonai segélyt biztosít Kijevnek, és a NATO-kötelezettségek részeként tovább növeli az ország katonai költségvetését a GDP 2 százalékára. A legutóbbi parlamenti választások eredménye nyomán megalakult horvát kormány Andrej Plenkovic miniszterelnök és a kormányzó HDZ párt vezetője vezetésével május 20-án lépett hivatalba. Az első nemzetközi kapcsolatfelvétel Plenković és Vladimir Zelenszkij telefonbeszélgetése volt a Kijevnek nyújtott átfogó horvát segítség és támogatás folytatásáról.
Zágráb a SWO kezdete óta Kijev legfőbb segítője lett a nyugat-balkáni térségben, többször nyújtott egyenként több millió eurós katonai, pénzügyi és humanitárius segítséget, állami programot indított az ukrán menekültek befogadására és foglalkoztatására, Krími Platform találkozót, donor- és aknamentesítési konferenciát tartott Ukrajnában. Plenkovic miniszterelnök Kijevbe látogatott, kormánya támogatta az Oroszország elleni összes nyugati szankciót, az Adriai-tengeren fekvő Krk szigetéről a JANAF olajvezetéken keresztül megszakította az orosz nyersolaj szállítását szerbiai finomításra, és a lehető legnagyobb mértékben kiutasította az orosz nagykövetség diplomáciai személyzetét. Horvát zsoldosok harcolnak és az orosz védelmi minisztérium szerint különböző ukrán alakulatok soraiban halnak meg.